ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilFotoaparát Canon EOS 300D + autospoušť

Praktica a filmy zmizely na Smetišti dějin a pořídil jsem si bazarovou digitální zrcadlovku Canon EOS Digital Rebel, známější pod kódovým označením 300D. K volbě tohoto fotoaparátu mě vedlo několik důvodů. Jednak cena - i se dvěma setovými objektivy a novým akumulátorem mě přišel na 7900,-. Dále fakt, že při metrovém ohnisku mého dalekohledu nemá víc než 6 megapixelů smysl - teoretická velikost obrazu hvězdy je tak zhruba jeden pixel tohoto čipu (praktická je tak 3x až 5x větší, podle seeingu). Větší pixely pak logicky znamenají menší šum.

Fotoaparát je zatím neupravený - tzn. má na čipu původní UV-IR filtr, takže jeho citlivost na H-alfu je nízká (nicméně nenulová). Výměnu filtru plánuji, ale zatím ji naplánovanou nemám. Plánovaná výměna filtru je další důvod proč nekupovat nový a dražší foťák - jednak přijdete o záruku (pokud si to nenecháte udělat u specializované firmy jako Hutech nebo ATC, které dávají záruku vlastní) a jednak vždycky hrozí určité nebezpečí poškození fotoaparátu.

Při focení na film jsou zcela běžné expozice v řádu desítek minut, i přes hodinu. U běžné digitální zrcadlovky je situace trochu jiná - díky vyšší kvantové účinnosti (vyšší procento zachycených fotonů) je možné dosáhnout stejného naexponování objektu v kratším čase (minuty). Na druhou stranu je digitální snímek zatížen značným šumem (u filmu je šum v podstatě konstantní, daný jeho zrnitostí). Proto se běžně fotí větší množství expozic (běžně 15-30 expozic), jejichž kombinací se pak zvyšuje odstup signálu od šumu.

Představa, že budu stát u dalekohledu celou noc jako trubka, a pouštět jednu expozici za druhou, mě dvakrát nelákala. Proto jsem si pořídil i programovatelnou dálkovou spoušť, která umožňuje (mimo jiné) nastavit délku a počet expozic, prodlevu mezi snímky, pak už jen zmáčknout tlačítko a jít si zdřímnout. Spoušť mi vyrobil Tomáš Maruška podle návrhu Marka Pecky (bližší popis zde). Oběma tímto velice děkuji, sám bych něco podobného nebyl schopen vyrobit.


Zpět na hlavní stránku