ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilNapájení sestavy z autobaterie

Po přestěhování do Brna jsem přišel o možnost fotit na zahradě u rodičů na kraji Oderských vrchů. Proto jsem se po nějakém hledání rozhodl vyřešit napájení jednou provždy a nezávisle - tzn. z autobaterie. V mém případě jsem musel řešit i současné napájení notebooku, protože nemám autonomní autopointer. Protože se mi podařilo koupit pro notebook adaptér do autozapalovače, nebylo nutné použít měnič na střídavých 220V.

Cílem byla jednoduchá manipulace i ve tmě, ochrana proti zkratu a přepólování a možnost nechat v mrazu baterku v autě (tzn. dlouhý kabel). Protože sám jsem v čemkoliv co se týká drátů naprostý laik, nechal jsem si poradit od zkušenějších kolegů na astrofóru. To se každopádně vyplatilo (zejména nápady ohledně jističe místo pojistky a diody na ochranu proti přepólování - díky všem zúčastněným).

Na autobaterii jsou napevno našroubované svorky a k nim je připojen konektor - chtěl jsem konektor, který nejde přepólovat (první ochrana proti přepólování) a jako v tu chvíli nejjednodušší řešení, které jsem měl po ruce, jsem použil 220V zástrčku k prodlužovačce (s kolíkem). Pravda je, že by se to nemělo, hrozí teoretické nebezpečí, že to někdy někdo strčí do zásuvky ve zdi, ale na druhou stranu to používám jenom já a stejně by jen vyletěl jistič. Časem to ale možná ještě předělám. Od zástrčky vede 5m dlouhá odolná repro dvoulinka do krabičky s rozvodem (tloušťka kabelu byla důvodem, proč jsem použil 220V zástrčku místo třeba zapalovačového konektoru).

Všechno podstatné je v jednoduché 10x10x5cm elektrokrabičce. Z boku vede tlustá dvoulinka od baterie. Na kladném vodiči je 10A jistič (odběr sestavy je asi 5.5A), který slouží jednak jako ochrana proti zkratu a jednak jako vypínač. Výhoda proti tavným pojistkám je evidentní. Za jističem jsou paralelně připojené dva autozapalovačové konektory a 15A dioda v nepropustném směru. Ta slouží jako druhá ochrana proti přepólování - pokud by k němu došlo, proteče přes ni 15A a vyletí jistič. Pokud je polarita správná, neodebírá nic. Protože pájení není moje hobby, použil jsem pro rozvětvení tlusté dvoulinky do tří tenkých "čokoládu", která usnadňuje operativní nápravu případného problému. Konektory jsou upevněny prkénkem, přišroubovaným z boku přes stěny krabičky, aby nedocházelo k jejich zatlačování a vytahování.

Do dvou konektorů připojuji montáž, přes kabel, který byl součástí balení a adaptér pro notebook. Ten bylo nutné pouze trochu "vylepšit" černou izolační páskou, protože jeho napájení signalizovala ohavná modrá super-bright ledka, která by šla bez problému použít jako baterka na 2-3 metry. Celá sestava funguje jedna radost. V mraze můžu nechat baterku v autě (a případně jí přitopit) a dlouhý kabel protáhnout přes pootevřené okénko k dalekohledu. Navíc, pokud náhodou při zapnutém napájení zavadím s konektorem o stativ, místo shoření kabelů jen vypadne jistič. Všechny součástky kromě adaptéru jsem koupil běžně v OBI a GM Elektro, celkové výdaje včetně adaptéru, baterie a nabíječky bych odhadl na necelé tři tisíce.


Zpět na hlavní stránku