ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilOkuláry

Součástí dalekohledu byl dvoupalcový okulár o ohniskové délce 28mm. Sám bych si dvoupalcový okulár asi nekoupil, ale musím uznat, že na pozorování je díky své velikosti a šířce zorného pole velice příjemný a pohodlný. Navíc jde o jediný okulár, na který mohu přímo našroubovat koma korektor a deep sky filtr.

Na pozorování planet bylo zvětšení tohoto okuláru příliš malé, takže jsem se brzo začal ohlížet po dalších. Podařilo se mi poměrně levně sehnat tři okuláry o ohniskových vzdálenostech 8mm, 12.5mm a 16mm, se slušným zorným polem (zvláště u širokoúhlého okuláru 16mm). Tyto okuláry byly vyrobeny v přerovské Meoptě a nejde o běžné prodejní kusy. Protože 8mm se mi zdálo stále příliš dlouhé, pořídil jsem si ještě Barlowův člen, který násobí zvětšení dalekohledu 2x, za cenu určité ztráty kvality zobrazení.

Když jsem začal s prvními pokusy na poli astrofotografie, nezbylo než dokoupit ještě pointační okulár. Zvolil jsem 12.5mm ortoskopický Vixen. Tento okulár má dvojitý záměrný kříž s regulovatelným osvětlením a samostatné ostření kříže. První rok jsem ho používal k manuální pointaci. Od té doby, co jsem si pořídil autoguider ho už používám pouze pro přesné ustavení montáže driftovou metodou. Okulár vždy používám ve spojení s Barlowovým členem pro zvýšení přesnosti pointace a ustavení montáže.

Tato sada okulárů mi dlouho stačila, jak na pozorování, tak v začátcích astrofotografie. Když jsem se ale dostal k fotografii v primárním ohnisku, zjistil jsem, že budu muset ještě dva okuláry přikoupit.

Prvním okulárem byl levný krátkoohniskový 4mm Plössl, který používám hlavně pro zaostřování. Kromě toho jsem jím fotil planety projekcí na čip webkamery.

Posledním kouskem do sbírky byl pak opět okulár konstrukce Plössl, ale s ohniskem 32mm (delší jsem za rozumnou cenu nesehnal). Jeho zorné pole je jen o něco málo menší, než je obraz na kinofilmovém políčku, takže jej používám především k nastavení kompozice záběru a nalezení vhodné pointační hvězdy. Je však i velice příjemný na pozorování plošně rozsáhlejších objektů.

Všechny okuláry, s výjimkou těch "ručně dělaných" 8, 12.5 a 16mm, byly koupeny ve firmě Supra Praha pana Zahajského.


Zpět na hlavní stránku