ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilKoma korektor MPCC

Nejvýraznější optickou vadou zrcadlových dalekohledů Newtonovy konstrukce je koma. Ta způsobuje deformaci obrazů hvězd v okrajích zorného pole. Hvězdy pak místo jako kotoučky vypadají jako malé komety, mířící do středu zorného pole. Právě podle podobnosti komou deformované hvězdy s kometou dostala tato aberace své jméno. Komou trpí hlavně světelnější dalekohledy. U mého Newtonu se scětelností f/5 je při použití menšího zvětšení koma zcela zřetelná.

Protože koma v konkrétním místě obrazového pole závisí pouze na vzdálenosti od optické osy a na světelnosti objektivu, je možné vyrobit optický člen (koma korektor), který bude komu korigovat pro všechny dalekohledy stejné konstrukce a světelnosti. V praxi fungují koma korektory dobře obvykle s poměrně širokým rozsahem světelností.

Dokud jsem dalekohledem pouze pozoroval a pointoval teleobjektiv, považoval jsem koma korektor za zbytečný luxus. Ovšem po pár prvních filmech v primárním ohnisku začalo být jasné, že to bez něj nepůjde. Koma je jasně vidět i na zmenšených snímcích na tomto webu (starších než březen 2007). Jak vypadá v pravém horním rohu při plném rozlišení (6Mpx) je vidět na následujícím výřezu.

Veden dobrými zkušenostmi ostatních fotografů a omezeným rozpočtem, rozhodl jsem se pro dvoučočkový MPCC (Multi Purpose Coma Corrector), který jsem za necelé čtyři tisíce zakoupil u firmy Supra Praha. Oproti svým dražším bratříčkům jako je Paracorr od firmy TeleVue sice do obrazu zanáší drobnou barevnou vadu a nepatrně zhoršuje kresbu ve středu zorného pole, ale v poměru cena/výkon jde o výborný výrobek. Slovní spojení "víceúčelový" (Multi Purpose) v názvu znamená, že je určen pro vizuální i fotografické použití. Je použitelný pro světelnosti f/4 až f/6 a optimalizovaný je pro světelnost f/4.5.

Korektor je konstruován tak, aby se dal našroubovat buď na filtrový závit M48x1 (pro připojení ke 2" okuláru) nebo na T-kroužek (pro připojení k fotoaparátu) Celý se pak zasouvá do 2" okulárového výtahu. Zespoda má opět závit M48x1 pro připojení filtru.

Cesta k jeho použití v mém dalekohledu nebyla zdaleka tak jednoduchá, jak jsem původně předpokládal. Problém byl mimoosový hledáček OAG MiniTracker, který používám k pointaci během focení v primárním ohnisku. Můj původní záměr byl vložit korektor do spodní části hledáčku pod eliptické zrcátko. Doufal jsem, že tak budu mít korigovaný i obraz pro pointaci, čímž by se usnadnilo hledání pointační hvězdy a zvýšil dosah autopointeru. Tato naděje byla zmařena zjištěním, že korektor je projektován na pevnou vzdálenost od ohniskové roviny s tolerancí pár milimetrů. Tato vzdálenost je 55mm od přední dosedací roviny korektoru (T-kroužek + hloubka těla fotoaparátu).

Nezbylo než zapomenout na korekci pointační hvězdy, našroubovat korektor přímo na foťák a vyřešit, jak to celé strčit do OAG a přitom ještě zaostřit. Jako většina komerčních Newtonů má i ten můj ohnisko poměrně blízko tubusu (korektor naštěstí ohniskovou rovinu o pár milimetrů posune dál). Zasunout korektor úplně do OAG nebylo možné, vadí tomu eliptické zrcátko. Nejprve jsem ověřil (ručním zasouváním foťáku s korektorem do otevřeného OAG) že zaostřit půjde s rezervou asi 5-7mm a následně si nechal vyrobit vhodný adaptér. Ten zároveň vyřešil jednu z největších bolístek MiniTrackeru - pokud už byla nalezena pointační hvězda, nebylo možné změnit orientaci fotoaparátu jinak, než povolením malých šroubků na T-kroužku, pootočením fotoaparátu a opětovným dotažením.

S funkcí korektoru jsem velmi spokojen. Koma téměř zmizela, pouze jasnější hvězdy v okrajích zorného pole jsou slabě deformované. Je to ovšem vidět jen při plném rozlišení. Všechny snímky na těchto stránkách od května 2007 jsou foceny s koma korektorem. Pokud se k tomu dostanu, zkusím udělat testovací expozici téhož místa na obloze s korektorem a bez něj, aby bylo možné snadno porovnat jeho přínos.


Zpět na hlavní stránku