ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilSkyWatcher Newton 200/1000 + EQ-6 SynTrek

Většina fotografií na těchto stránkách byla pořízena přes Newtonův dalekohled s ohniskovou vzdáleností 1000mm a průměrem primárního zrcadla 200mm (tzn. světelnost dalekohledu je f/5). Jde o dalekohled značky SkyWatcher, zakoupený v roce 2003 u firmy Supra Praha. Součástí kompletu byl hledáček a 2" okulár 28mm, montáž HEQ-5, dvě protizávaží a stativ. Celková cena byla v té době (pokud si dobře vzpomínám) asi 28000,-. Dalekohled byl dobře zkolimovaný (od té doby jsem na kolimaci nesáhl) a montáž HEQ-5 pro účely vizuálního pozorování docela dobře dostačovala, aspoň když nefoukal moc vítr.

Při prvních pokusech o fotografii (v roce 2005) jsem na dalekohled postupně pověsil objektivy s ohniskovou vzdáleností 70mm, 135mm a 200mm. U posledně jmenovaného už (kvůli krátké tyči) nestačily dvě protizávaží a musel jsem dovyvažovat. Fotky byly nicméně docela slušné a nebohá montáž zatížení zvládala. Když jsem se ale podíval dovnitř a uviděl normální stejnosměrný motorek a plastovou převodovku jako z dětského modelu hodin, bylo mi jasné, že na delší ohniska tudy cesta nevede. Montáž navíc neměla vstup pro autoguider. Volba padla vcelku jednoznačně na montáž EQ-6, pouze šlo o to, který typ. Přes původní pošilhávání po verzi SkyScan jsem se nakonec (hlavně z finančních důvodů) spokojil s verzí SynTrek. Ta se od SkyScanu liší pouze tím, že nejde o naváděnou montáž (a s tím spojenou jinou elektronikou a ovladačem). Má nicméně kvalitní krokové motorky, šnekové převody a vstup pro autoguider (ostatně, na SkyScan ji jde poměrně snadno upgradovat). Starou montáž si vzal na protiúčet pan Zahajský ze Supry Praha, za což jsem mu dodnes velmi vděčný. Doplatek činil 15000,-.

Proti HEQ-5 je tato montáž veliký rozdíl (a to nejen ve váze :-). Stabilita a tuhost je velice dobrá, periodická chyba se vleze do 40" a (až na jeden drobný problém, způsobený patrně nějakým bordelem na šneku) má poměrně plynulý průběh. Navíc, protože má delší vyvažovací tyč, stačí dvě protizávaží i pokud je na dalekohledu můj nejtěžší teleobjektiv Rubinar 500. Komfort dále zvyšují osvětlený polární hledáček, kruhy pro jednoduchou orientaci polárního hledáčku a samozřejmě možnost použít autoguider.

Pro focení v primárním ohnisku prodělal dalekohled ještě jednu úpravu. Protože při dlouhých expozicích, nezbytných při focení na film, nelze s reflektorem použít pointační dalekohled, rozhodl jsem si koupit mimoosový hledáček OAG MiniTracker od firmy Taurus. Protože vzdálenost ohniskové roviny od tubusu neumožňovala zaostřit s původním okulárovým výtahem (který byl tak jako tak dost mizerný), koupil jsem si od stejné firmy i nízkoprofilový adaptér a původní okulárový výtah jím nahradil. Protože se celá sestava OAG+fotoaparát ostří v adaptéru šroubováním, je to poněkud nepohodlné. Na druhou stranu jde o velice levné řešení (v porovnání třeba s výtahem typu Crayford) které je zcela bez vůlí a umožňuje přesné a opakovatelné zaostření s přesností na setiny milimetru.


Zpět na hlavní stránku