ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilFotoaparát Praktica MTL5 B

Při focení na film používám starý fotoaparát Praktica, vybavený příslušným T-kroužkem (závit M42). Pro potřeby astrofotografie na film jsou na fotoaparát kladeny velmi malé nároky:

  • Musí to být jednooká zrcadlovka, aby bylo možné sejmout objektiv.
  • Musí mít režim B (bulk), tedy režim trvale otevřené závěrky.
  • Musí být možné připevnit na něj drátěnou spoušť.
  • Film by ve fotoaparátu neměl být nijak prohnutý - tzn. měl by být napnutý a dobře zezadu přitlačený.

Naopak zcela k ničemu jsou funkce jako automatické ostření nebo automatické měření expozice.

Staré zrcadlovky s mechanickou závěrkou mají (kromě minimální ceny) jednu velikou výhodu proti modernějším přístrojům - nepotřebují k provozu baterie. Můj model Praktiky má i vestavěný expozimetr, ten je ovšem pro účely astrofotografie zbytečný.

Pokud jde o matnici fotoaparátu, je výhodou světlejší a jemnější matnice. Při zaostřování je vám sice pohled do fotoaparátu k ničemu, ale jasnější objekty (hvězdy, hvězdokupy, jasné mlhoviny) na matnici trochu vidět jsou, což usnadňuje přesnou kompozici záběru.

Další výhodou zrcadlovek typu východoněmecké Praktiky nebo ruského Zenitu je poměrně velké množství teleobjektivů v různých bazarech, které mají velice dobrý poměr cena/výkon a jsou vhodné hlavně v začátcích astrofotografie. Jsou to různé Tessary, Sonnary, Rubinary apod. Tyto objektivy jdou pak přes redukci připojit i k fotoaparátům Canon EOS.


Zpět na hlavní stránku