ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilInverzní film Fuji Provia 400F

Protože jsem se zatím neodhodlal investovat ani do digitální zrcadlovky, ani do CCD kamery, fotím "klasicky", tedy na film. Po divokých začátcích, kdy jsem fotil na všechno možné, používám teď výhradně inverzní film Fuji Provia 400F. Po pravdě řečeno, v dnešní době už není moc z čeho vybírat. Pro fotografování (zejména) emisních mhlovin je naprosto nezbytné, aby byl film citlivý na vlnovou délku H-alfa - 656nm. Pokud je mi známo, z běžně dostupných filmů jsou takové už pouze dva inverzní filmy - Kodak Elite Chrome 200 a Fuji Provia 400F. Oba filmy mají velice jemné zrno a maximum citlivosti v červené barvě právě v okolí spektrální čáry H-alfa. Následující obrázek ukazuje graf citlivosti filmu Fuji Provia 400F (převzato z oficiálního datasheetu výrobce).

Následující obrázek ukazuje zrnitost filmu. Jde o výřez 1:1 ze skenu do rozlišení 6Mpx (3072x2048).

Jedna role filmu (36 expozic) stojí asi 350 korun, což se vzhledem ke spotřebě 4-5 rolí za rok dá vydržet. Podle údajů výrobce je film vhodný pro Push process (delší vyvolávání, které má za následek lepší zobrazení slabě exponovaných oblastí). Zatím jsem to ale nezkoušel, protože jsem nenašel fotolab, kde by to byli ochotní dělat. S vyvoláváním inverzních filmů je obecně kříž - většina fotolabů to sama nedělá a někam to posílá (v mém případě se inverzní filmy posílají do Fotografie Zlín). Jednak to docela dlouho trvá (jeden až dva týdny) a jednak můžete zapomenout na nějaké vyvolání ustřihnuté části filmu - musíte film pěkně dofotit až do konce. To je oproti digitální fotografii asi největší nepříjemnost - vhodných nocí zas tolik není, takže někdy získáte hotový snímek až dva-tři měsíce po jeho vyfocení.

Obvykle kupuju tak jeden-dva filmy do zásoby (není zas až tak jednoduché je sehnat) a uchovávám je v mrazáku.

Vyvolané filmy si nechávám skenovat na velkém profesionálním skeneru ve fotolabu Konica Přerov, kde jsou velice ochotní a nechají mě účastnit se skenování a nastavovat parametery skeneru (jako dynamický rozsah apod.).


Zpět na hlavní stránku