ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilWebkamera Philips ToUCam Pro II + autoguider

Ještě než jsem se začal pokoušet o deep sky objekty, zkoušel jsem afokální fotografii Měsíce a planet. Nejdřív přes kompaktní digitál z ruky, pak půjčenou videokamerou a nakonec jakousi pochybnou levnou webkamerou s CMOS čipem. Výsledky nebyly valné, tak jsem se rozhodl postupovat systematičtěji. Veden krásnými výsledky, které spousta amatérů získala s kamerkou Philips ToUCam Pro, zakoupil jsem její mírně vylepšenou verzi II. Rovněž jsem si nechal vyrobit dva adaptéry. Jeden pro připojení do okulárového výtahu 1.25" (na snímku) pro snímání v primárním ohnisku a druhý pro připojení za okulár pro fotografii pozitivní projekcí, které se šroubují místo původního objektivu kamery.

Dlužno přiznat, že z běžných komerčních webkamer (tedy kamer, které nejsou primárně určeny pro astro účely) je ToUCam Pro asi nejlepší. Jednak má odnímatelný objektiv, jednak má poměrně slušnou citlivost (1 lux) a její ovladače umožňují nastavit prakticky všechny parametry kamery ručně (jako framerate, zisk zesilovače, závěrka...). Kameru připojuji k notebooku pomocí dvoumetrového prodlužovacího USB kabelu. Snímky pořízené touto kamerou najdete v galerii, v sekci Sluneční soustava.

V současné době používám kameru prakticky výhradně k pointaci, ve spojení s adaptérem na paralelní port (rovněž na snímku) a programem od Martina Myslivce (bližší informace najdete zde). Protože fotím na zahradě rodinného domku, kde si můžu natáhnout prodlužku, není pro mě spotřeba notebooku problém. Přesnost pointace je pro fotografii na film dostačující i při použití rozlišení 320x240 bodů, které sice přesnost snižuje na polovinu, ale značně vylepšuje kvalitu obrazu (je to vlastně 2x2 binning).

Dost silně zářící LED diodu této kamery jsem odpojil (no, lepší termín by byl ulomil :-), čímž zmizely záhadné slabé červené pruhy na neupravených snímcích, pointovaných pomocí této kamery. Kudy se světlo do tubusu dostávalo mi zůstává záhadou.


Zpět na hlavní stránku