ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilTriedr

Člověk, který si pořizuje první dalekohled na pozorování noční oblohy, často považuje triedr za hračku, která je dobrá pro turistiku nebo šmírování sousedek, ale pokud u pozorování vydrží, dřív nebo později si nějaký pořídí. Triedr je totiž pro amatérského astronoma či astrofotografa nesmírně užitečný. V prvé řadě je na obloze spousta objektů, které se většinou "urkývají" těsně za dosahem lidského oka (zvlášť v našich krajích s věčně přesvětlenou oblohou). Jde hlavně o otevřené hvězdokupy, popř. jasné galaxie jako M31. I malý triedr je ukáže v nečekané kráse. Pohled triedrem do roviny Mléčné dráhy dokáže přesvědčit leckoho. Zejména pro mladého začátečníka jde o výbornou investici - jednak si poměrně levně ověří, že mu nadšení vydrží a pokud ano, triedr mu bude sloužit pořád (stejně by si dřív nebo později nějaký koupil). Pokud ho hvězdy omrzí, stále ho může užít při turistice nebo na zmíněné šmírování :-).

Zkušenějšímu amatérovi pak triedr poslouží (kromě kochání se širokými hvěznými lány) hlavně k rychlému a snadnému vyhledávání objektů. V dnešní době naváděných montáží se to už může zdát pasé. I tady se však triedr hodí třeba k vyhledávání komet nebo v případě, že navádění selhalo a vy nevíte, jestli dalekohled míří těsně vedle, nebo někam úplně do pryč. Triedr prostě učí člověka vyznat se na hvězdné obloze a poskytuje mu příjemný širokoúhlý pohled oběma očima, který větší přístroje prostě zprostředkovat nemohou.

Za sebe se musím přiznat, že jsem dlouho patřil k lidem, kteří nepovažují triedr za přístroj na astro. Pořídil jsem si jej teprve nedávno na rady starších a zkušenějších a prakticky okamžitě se pro mě stal naprosto nepostradatelným. Nemaje naváděnou montáž, stávalo se mi, že jsem slabý objekt pro fotografování hledal i desítky minut. S pomocí triedru, který mi umožňuje si (na základě hvězdné mapy) okolí objektu snadno prohlédnout a "osahat", je to teď záležitost pár minut

Jde o starší triedr značky Minolta se zoomem 8x50 až 20x50 (první číslo udává zvětšení, druhé průměr objektivu v mm). I přes to, že je to zoom, je triedr opticky velmi uspokojivý. Zorné pole by sice mohlo být širší, ale pro mé účely plně dostačuje. Zoom v noci prakticky nepoužívám, jen při pohledu na Měsíc. Při turistice jde ale o velice příjemnou věc.


Zpět na hlavní stránku