ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilGalaxie M 33 v Trojúhelníku

Po známé galaxii M 31 v Andromedě jde o (úhlově) druhou největší galaxii severní oblohy. Je členem Místní skupiny galaxíí. Najdeme ji na podzimní obloze nedaleko Andromedy, v nenápadném souhvězdí Trojúhelníku.

Vizuálně je v mém dalekohledu vidět jako slabý flek bez znatelné struktury. V méně světelném dalekohledu bude asi problém ji vůbec uvidět, chce to hodně tmavou oblohu. Galaxie má celkově dost malou plošnou jasnost, takže to chce natáhnou expozici na maximum. Čím víc expozic, tím lépe, je potom možné použít "agresivnější" metody při zpracování, pro vytažení jasu slabých oblastí.

V galaxii je vidět několik rozsáhlých H-alfa oblastí (růžové flíčky), ve kterých dochází k tvorbě nových hvězd.


Údaje o objektuPo dvou letech jsem se vrátil k této galaxii s koma korektorem, digitálním fotoaparátem a novými zkušenostmi. Podmínky nebyly zrovna ideální - hlavně silný seeing, který se projevil na velikosti hvězd. Navíc jsem musel počkat až do půlnoci než galaxie vystoupí dostatečně vysoko na severovýchodní obloze, kde mi září Brno.

Exponovat jsem proto začal až po půlnoci a měl jsem v úmyslu fotit až do "ranního kuropění". O půl třetí mi plány překazil sílící nárazový vítr a cáry oblačnosti, takže jsem stihl jen 12 expozic. Trochu jsem se bál o výsledek, ale nakonec to nedopadlo tak špatně - proti verzi na film je to určitě pokrok.

Foceno: 9.9. 2008
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:12 x 640s při ISO800 (+dark, flat, bias)
Podmínky:Jasno, slabý vítr, Měsíc v první čtvrti
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.1.1, PixInsight LE, GIMP


Výsledek mého prvního filmu v primárním ohnisku, kdy jsem měl správně zaostřeno a dobrou pointaci. Fotka vyšla pěkně hlavě díky tomu, že jsem měl pět expozic (obvykle jsem nefotil víc než dvě expozice na jeden objekt). Je vidět, že to stojí za to, díky nízkému šumu po zprůměrování jsem si mohl dovolit pěkně "vytáhnout" slabé oblasti galaxie.

Tato fotografie byla zvolena Českou astrofotografií měsíce za listopad 2006.

Foceno: 16.10. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:5 x 45 minut
Podmínky:Jasno, okolo novu, slabý vítr
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:eLynx, PixInsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku