ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilM 45 - Plejády

Nejznámější a nejkrásnější otevřená hvězdokupa, jedna z nejbližších hvězdokup. Najdeme ji na podzimní a zimní obloze v souhvězdí Býka, kde k sobě doslova přitáhne oko - sevřený obláček jemně se třpytících hvězd. Hvězdokupě dominuje šest horkých modrých hvězd, ostrý zrak jich může (prý) spatřit až devět. Ve velkém dalekohledu za dobrých podmínek je možné tušit slabý závoj kolem nejjasnějších hvězd, na fotografiích pak vystupují nádherné nařasené reflexní mlhoviny, které z Plejád tvoří nejkrásnější objekt svého druhu.

Plejády jsou od Země vzdáleny 440 světelných let. Právě vzdálenost k této hvězdokupě je důležitým "etalonem", použitelným ke kalibraci ostatních vzdáleností ve vesmíru. Vzdálenost byla změřena celou řadou metod ze Země. Díky tomu byla odhalena chyba v měřeních družice Hipparcos, jejímž cílem bylo právě měření vesmírných vzdáleností. Pro Plejády ovšem družice změřila vzdálenost o 10% menší, než se očekávalo. Proč k chybě došlo a jestli se týká celého měření družice se dodnes nepodařilo zjistit.

Pleády tvoří vděčný objekt pro astrofotografa - není problém je zaměřit, jsou vidět i na matnici fotoaparátu a v okolí je dost jasných hvězd na pointaci. Pořídit kvalitní snímek ale není jednoduché - zatímco na většinu otevřených hvězdokup stačí pár minut expozice, Plejády vyžadují expozice co nejdelší - jen tak budou dostatečně prokreslené reflexní mlhoviny, bez kterých hvězdokupa ztrácí své hlavní kouzlo.


Údaje o objektuLepší fotku Plejád než tu z roku 2007 na film jsem plánoval už dlouho, ale pronásledovala ji smůla - každý rok mi v tom něco zabránilo. Letos se konečně podařilo, takže po čtyřech letech nová verze.

Jel jsem jako obvykle k prasečáku ve Džbánicích - tam mě ale překvapil traktor, který cosi kutil na poli a svítil si k tomu snad polovinou výkonu nedalekých Dukovan. Jel jsem tedy o vesnici dál do Trstěnic a zaparkoval na polňačce kousek od vesnice.

Focení probíhalo vcelku bez problémů. Měl jsem na dalekohledu nově namontované vyhřívání sekundárního zrcátka proti rosení a namrzání, které mě často trápilo hlavně na podzim a v zimě. Vyhřívání zabralo perfektně, dalekohled byl nad ránem celý pokrytý námrazou, ale zrcadla byly čisté.

Na obloze byl trošku zákal který nedovolil delší než osmiminutové expozice bez filtru. Během noci jsem jich nastřádal přes třicet, z nich jsem nakonec vybral 28. Se snímkem jsem spokojený, snad jen kompozice by mohla být lepší aby byla vidět celá mlhovina kolem Merope (na snímku dole).

Foceno: 28.11. 2011
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:28 x 8 minut, ISO 800
Podmínky:Jasno, bezvětří, asi -5 stupňů
Místo:Džbánice, farma Karolín
Zpracování:PixInsight 1.7


Podzimní snímek se mi moc nevyvedl, takže jsem čekal na vhodnou příležitost, kdy se o Plejády pokusím znovu. Ta se naskytla 14. ledna. Přestože v lednu už mi tento objekt pomalu utíká na západní oblohu (kde svítí Přerov), tento den se odpoledne vyjasnilo tak úžasně, že jsem mohl začít exponovat už v šest hodin odpoledne.

Kombinace tří dobře zaostřených expozic dala vzniknout podstatně kvalitnějšímu snímku než v předchozím případě.

Foceno: 14.1. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:3 x 45 minut
Podmínky:Velmi jasno
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:astFilm, Pixinsigt LE, Photoshop


První pokus o Plejády v primárním ohnisku. Bohužel jsou obě expozice z první noci, kdy jsem omylem špatně zaostřil. Úplná hrůza to zase není, tak fotku přece jen publikuji (může sloužit jako příklad citlivosti na zaostření - rovina filmu byla oproti ideálnímu zaostření posunutá asi o šest desetin milimetru).

Je vidět, že expozice půl hodiny je málo, k lepšímu prokreslení mlhovin by byla potřeba delší expozice, aspoň 45 minut. Snad se mi letos ještě podaří focení zopakovat.

Foceno: 22.9. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:2 x 30 minut
Podmínky:Jasno, krátce po novu, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:eLynx, PixInsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku