ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilM 27 - Činka

Poměrně blízká a jasná planetární mlhovina v nenápadném souhvězdí Lištičky. Podle svého tvaru nazývaná Činka (i když mě vždycky připomínala spíš přesýpací hodiny nebo motýlka na krk - v anglických zemích se konec konců často označuje jako Hourglass nebula).

Planetární mlhoviny vznikají poté, co hvězda střední třídy projde stádiem rudého obra a odvrhne svůj obal. Právě odvržený obal tvoří vlastní mlhovinu. V jejím středu je pak zhroucené jádro hvězdy - bílý trpaslík. Planetární mlhovina nemá nic společného s planetami - název má historické kořeny, spojené s faktem, že mlhoviny mají často kruhový tvar, stejně jako planety.

Mlhovina Činka je oblíbený objekt pro astronomy - amatéry. Dá se snadno najít, má poměrně velké rozměry a je relativně jasná. Barvy jsou ale vidět pouze na fotografiích nebo náznakově v opravdu velkém dalekohledu.


Údaje o objektuMůj druhý snímek jedné z nejjasnějších a nejbližších planetárních mlhovin. Tentokrát už digitálně, s koma korektorem a rokem zkušeností navíc. Však je to taky na snímku vidět.

Díky vhodné noční teplotě (5 stupňů) jsem mohl nafotit velmi kvalitní master dark druhý den v ledničce :-), což se pozitivně projevilo na celkové úrovni šumu.

Foceno: 18.5. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:16 x 320s, ISO 800 (dark 41x, bias, flat)
Podmínky:Jasno, krátce po novu, slabý vítr
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:DeepSkyStacker 2.6.2, Photoshop


Ne příliš dobře zaostřený (nicméně první) snímek této planetární mlhoviny. Výsledná fotka vznikla kombinací dvou filtrovaných (jasová složka) a jedné nefiltrované (barevná složka) expozice.

Foceno: 24.6. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:2 x 35 minut (s filtrem) + 1 x 25 minut (bez filtru)
Podmínky:Jasno, okolo novu, slabý vítr
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:PictureWindow, PixInsight LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku