ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilMěsíc

Měsíc zná samozřejmě každý. Okem na něm člověk rozezná světlé a tmavé plochy. Světlým se říká pohoří, tmavým moře. I malý triedr pak ukáže na terminátoru (rozhraní osvětlené a zastíněné části) velké množství plasticky vystupujících impaktních kráterů, kterými je náš souputník prakticky celý pokryt. Pro nejednoho člověka (mně nevyjímaje) znamenal právě první pohled na Měsíc v dalekohledu začátek fascinace vesmírem a astronomií.

Měsíc vykazuje, stejně jako naprostá většina satelitů, tzv. vázanou rotaci - díky vzájemnému slapovému působení mezi Zemí a Měsícem se jeho rotace synchronizovala s jeho dobou oběhu. Výsledkem je, že se k Zemi natáčí stále stejnou stranou. Odvrácenou stranu Měsíce je možné spatřit pouze z vesmíru.

Podle převládajících teorií vznikl Měsíc při gigantické srážce, kdy se čerstvě zformovaná Země srazila s planetou o velikosti Marsu. Obrovská energie kolize obě planety roztavila a částečně vypařila. Z hmoty vymrštěné na oběžnou dráhu se postupně zkondenzoval Měsíc.

I pokud ponecháme stranou astrologii, Měsíc má pro život na Zemi naprosto klíčový význam. Měsíc mimo jiné stabilizuje polohu zemské osy (omezuje tzv. precesi - kývavý pohyb zemské osy jako u roztočené káči). Bez jeho vlivu by se sklon zemské osy v průběhu tisíců let výrazně měnil, což by mělo za následek drastické změny klimatu.


Údaje o objektuSrpek mladého Měsíce (3 dny po novu), focený tentokrát v primárním ohnisku digitální zrcadlovkou. Není tak podrobný jako snímky, získané pomocí mozaiky z videosekvencí webkamery, ale zase byl nepoměrně méně náročný na čas i zpracování. Vznikl spíš mimochodem, když jsem čekal na pořádnou tmu, abych mohl začít s dlouhými expozicemi.

Nafotitl jsem asi třicet snímků, ty jsem pak přebral, složil v Registaxu a mírně doostřil dekonvolucí ve Photoshopu. Barevné podání je nechané tak, jako to vyšlo z foťáku s vyvážením bíle pro denní světlo. Žlutohnědé zabarvení je způsobené převážně zemskou atmosférou - měsíc byl dost nízko nad obzorem. To se podepsalo i na nepříliš vysoké ostrosti snímku.

Foceno: 19.5. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Bez pointace
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:22 x 1/8s, ISO 100
Podmínky:Jasno
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:Registax, Photoshop


Druhý (a povedenější) pokus o Měsíc technikou mozaiky snímků z webkamery v primárním ohnisku. Tentokrát jsem si dal pozor na ustavení montáže, takže obraz nerotoval. Také jsem jednotlivé snímky nasnímal s většími překryvy, aby se PhotoStitch lépe chytal - i tak se mu musí hodně pomoct ručně, mozaika Měsíce není zrovna typická panoramatická fotka.

Snímek byl doostřen dekonvolucí v programu digiKam (funkce Refocus).

Foceno: 7.4. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Bez pointace
Kamera:Phillips ToUCam Pro II
Expozice:
Podmínky:Jasno
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:Registax, Canon PhotoStitch, Photoshop. digiKam


Mozaika z dvanácti snímků, pořízená y balkónu webkamerou v primárním ohnisku. Každý snímek byl nasnímán jako videosekvence, ze které byly Registaxem vybrány, zprůměrovány a zaostřeny nejlepší snímky.

Jednotlivé snímky pak byly poskládány dohromady v programu Canon PhotoStitch a finální úpravy byly udělány ve Photoshopu.

Neměl jsem moc přesně ustavenou montáž (z balkónu nevidím Polárku), takže mi obraz trochu rotoval a PhotoStitch musel snímky poněkud "přiohnout", aby se daly složit. Proto je tvar Měsíce trošku do šišata.

Foceno: 22.9. 2005
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5
Montáž:HEQ-5
Pointace:Bez pointace
Kamera:Phillips ToUCam Pro II
Expozice:
Podmínky:Jasno
Místo:Přerov, balkón
Zpracování:Registax, Canon PhotoStitch, Photoshop


Porovnání snímku v primárním ohnisku a detailu kráteru Theophilus, pořízeného projekcí za okulárem. V noci, kdy jsem pořídil tyto snímky byl výjimečně klidný vzduch, což se kladně podepsalo na ostrosti snímku v projekci. Ovšem i tak je hlavní zásluha na zpracování pomocí Registaxu a výběru nejlepších snímků z videosekvence dlouhé několik desítek sekund.

Ze skutečných rozměrů kráteru na snímku jsem se pokusil spočítat jeho rozlišení - vyšlo mi 400-500 metrů na pixel, čemuž jsem dodnes tak úplně neuvěřil.

Foceno: 22.9. 2005
Optika:SkyWatcher Newton + 8mm Plösl + 2 x Barlow
Montáž:HEQ-5
Pointace:Bez pointace
Kamera:Phillips ToUCam Pro II
Expozice:
Podmínky:Jasno
Místo:Přerov, balkón
Zpracování:Registax, Photoshop

Zpět na hlavní stránku