ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilSaturn

Planeta, která svými prstenci nepřestává fascinovat generace profesionálních i amatérských astronomů. Saturn patří mezi obří plynné planety, je druhou největší planetou sluneční soustavy a nejvzdálenější planetou, známou už od starověku.

Saturnovou největší ozdobou je bezpochyby rozsáhlý systém prstenců, tvořených převážně úlomky ledu a prachem. Jsou složeny z tisíců tenkých prstýnků, mezi kterými jsou více či méně výrazné mezery. Nejširší mezera, zřetelná i v menším dalekohledu je tzv. Cassiniho dělení.

Prstence se s největší pravděpodobností vytvořily rozpadem jednoho nebo více měsíců, které se planetě přiblížily natolik, že byly roztrhány slapovými silami. Podle současných teorií je celý systém nestabilní a rozpadne se v řádu miliónů let. Vzhledem k věku sluneční soustavy (několik miliard let), máme velké štěstí, že se prstence vytvořily právě v době. kdy je můžeme pozorovat a obdivovat.


Údaje o objektuDruhý pokus o Saturn přes webkameru, tentokrát už na lepší montáži a s lepším okulárem (4mm místo 8mm + 2 x Barlow). Také jsem si dal víc záležet na zaostření.

Od ledna se Saturn poněkud posunul, takže oproti minulému snímku je zřetelně vidět stín planety, promítnutý na prstence.

Foceno: 7.4. 2006
Optika:SkyWatcher Newton + 4mm Plösl
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Bez pointace
Kamera:Phillips ToUCam Pro II
Expozice:
Podmínky:Jasno
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:Registax, Photoshop


První povedený pokus o Saturn na webkameru projekcí za okulárem. Snímek byl pořízen v době, kdy byl Saturn přesně v opozici (Země byla na spojnici Slunce - Saturn), proto není na prstencích vidět stín planety. Jde vlastně o Saturn v úplňku.

Na planetě jsou vidět náznaky oblačných pásů a v prstencích je zřetelně vidět Cassiniho dělení.

Foceno: 28.1. 2006
Optika:SkyWatcher Newton + 8mm Plösl + 2 x Barlow
Montáž:HEQ-5
Pointace:Bez pointace
Kamera:Phillips ToUCam Pro II
Expozice:
Podmínky:Jasno, těsně před novem
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:Registax, Photoshop

Zpět na hlavní stránku