ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilDvojice galaxií M 81 & M 82

Krásná dvojice galaxií ve Velké medvědici, bez problémů pozorovatelná současně při použití malého zvětšení. Obě galaxie patří do skupiny, jíž dominuje právě M81. Jsou od sebe vzdáleny 150 000 sv. l.

V pravé části snímku je velká spirální galaxie M81 se zřetelnými spirálními rameny. Vlevo je potom nepravidelná "doutníkovitá" galaxie M82 s výtrysky ionizovaného plynu v okolí jádra (načervenalá barva středu).

Uvedená magnituda a úhlové rozměry platí pro galaxii M81


Údaje o objektuPo více než třech letech mám konečně nový snímek téhle krásné dvojky galaxií. Fotit jsem jel už se silným abstinenčním syndromem - kvůli sněhu jsem se na své stanoviště nemohl celou zimu dostat. Počasí sice nebylo úplně perfektní - sem tam mrak a slabý zákal - ale odolat se nedalo.

Fotit jsme jeli společne s kolegou, který v oboru začíná - měli jsme v plánu jeho foťák s objektivem připevnit na dalekohled a fotit zároveň. Zhruba do desíti přecházely přes půlku oblohy mraky, tak jsme různě experimentovali s kolegovým objektivem a hledali správné zaostření, vhodnou clonu apod.

Po desáte se vyjasnilo, našli jsme galaxie, zaostřili a nastavili pointaci. Kvůli zákalu se nedala použít delší expozice než pět minut - i když za dobrých podmínek se na tomto stanovišti dají dělat i desetiminutové expozice bez filtru.

Do tří hodin do rána jsme nafotili 42 pětiminutových expozic. Temné snímky jsem nafotil druhý den v ledničcě (v noci byly asi 4 stupně) a po zpracování získal snímek, který vidíte. Jsem s ním velice spokojený, dojem kazí jen trochu ujetá kolimace v pravé části snímku.

Foceno: 8.4. 2010
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:42 x 320s
Podmínky:Jasno, bezvětří, slabý zákal
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.2.2, PixInsight LE


Tuto noc se počasí neustále nemohlo rozhodnout, jestli bude jasno nebo zataženo (několik expozic jsem kvůli tomu musel přerušit). Kolem půlnoci to mraky konečně vzdaly a hezky se vyjasnilo.

Výsledný snímek nakonec vznikl kombinací jedné přerušené 25 minutové expozice a dvou plných 45 minutových. Kratší expozice přispěla k většímu prokreslení jasného jádra galaxie M81.

Foceno: 22.1. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:1 x 25 min + 2 x 45 min
Podmínky:Jasno, občas mraky
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:astFilm, Pixinsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku