ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilNGC 2237 - Roseta

Krásná mlhovina v nenápadném souhvězdí Jednorožce (východně od Orionu). Jde o rozsáhlou oblast ionizovaného vodíku. V jejím středu leží řídká otevřená hvězdokupa, která vznikla z plynu a prachu mlhoviny. Intenzivní hvězdný vítr mladých hvězd vyčistil střed mlhoviny a dal tak vznik jejímu tvaru, který připomíná květ růže.

Centrální hvězdokupa je díky svému charakteristickému tvaru "protáhlého X" , který je v dalekohledu zřetelnější než na snímku, poměrně snadno k nalezení. Mlhovinu se mi ale okem pozorovat nepodařilo, přestože by to dle literatury jít mělo.


Údaje o objektuLetošní zimu už jsem nevěřil, že si nějaký zimní objekt ještě vyfotím. Poslední jasná, bezměsíčná noc byla někdy v říjnu. Takže když se na konci ledna zdálo, že bude jasný víkend, vzal jsem si k rodičům na návštěvu všechno vybavení. Prakticky po celé cestě mezi Brnem na Veselíčkem byla hustá mlha. Ve Veselíčku bylo nějakým zázrakem jasno.

Nicméně i tam se držel ve vzduchu slabý opar, který znemožňoval focení bez CLS filtru. Vybral jsem si k focení mlhovinu Roseta, i když se mi do zorného pole celá nevejde. S pomocí manželky jsem vybral kompozici tak, aby zabrala nejzajímavější části (hlavně temná oblaka uvnitř mlhoviny).

Snímky jsem nakonec posbíral během dvou nocí v pátek a v sobotu. Byl to neustálý boj s technikou (namrzání, problémy s pointací, mrazem vybité baterky) a počasím (občas na hodinu i dvě mlha přišla a zase odešla). Protože Roseta kolem jedné v noci už zapadala, podařilo se mi celkem nasbírat jen něco 4 hodiny expozice.

Jde o první můj snímek zpracovaný ve vynikajícím programu PixInsight (resp. v jeho komerční variantě).

Foceno: 29.1. 2011
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:24 x 640s
Podmínky:Jasno, opar, občas mlha
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:DeepSkyStacker 3.3.2, PixInsight 1.6.9


Velmi povedený snímek mlhoviny, vzniklý kombinací čtyř filtrovaných hodinových expozic. Mlhovina byla na snímcích krásně jasná, hlavně ve srovnání s nedalekou mlhovinou Kužel. Tu jsem fotil stejnou expozicí a na snímcích byla stěží vidět.

Foceno: 26.12. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:4 x 60 minut
Podmínky:Jasno
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:astFilm, Pixinsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku