ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilNGC 7635 - Bublinka & M 52

Malá, ale pěkná mlhovina v souhvězdí Cassiopei, pojmenovaná podle kruhového tvaru, připomínajícího bublinu, v její střední části. Tato bublina je výsledkem působení hvězdného větru (proudu záření a nabitých částic) z jasné hvězdy poblíž jejího středu.

Nedaleko mlhoviny pak leží hustá otevřená hvězdokupa M52.


Údaje o objektuPo dalších dvou letech jsem opět zamířil na Bublinku. Minulá fotka byla poněkud degradovaná silným rosením optiky, kvůli kterému jsem musel hodně snímků vyhodit. Tentokrát byly podmínky lepší, tak jsem chtěl vytěžit z delší podzimní noci co to dá.

Místo svého obvyklého stanoviště v Rajhradské pahorkatině jsem tentokrát fotil u rodičů na zahradě ve Veselíčku, na okraji Oderských vrchů. Noc byla hezká, vlhkost na podzimní poměry snesitelná a teplota kolem 6 stupňů. Východní vítr byl občas silnější než by se mi líbilo, ale zahrada je docela chráněná stromy, takže se to na výsledku příliš neprojevilo.

Samotné focení včetně přeložení montáže kolem půlnoci probíhalo bez větších problémů až do čtyř ráno, kdy už se mlhovina přesunula na světlejší část oblohy směrem k Olomouci. Celkových skoro šest hodiny expozice vypadalo slibně.

Příběh se zdramatizoval v neděli večer, kdy jsem snímky přesouval do počítače. Po asi třech snímcích se čtečka odpojila (kvůli špatnému kontaktu) a po dalším připojení už karta nešla přečíst. Nakonec všechno dopadlo dobře, za což patří můj veliký dík kolegovi Pavlovi Černohorskému, který fotky z karty dokázal vytáhnout a tím i zachránit tento snímek.

Foceno: 9.10. 2010
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:32 x 640s
Podmínky:Jasno, mírný vítr
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:DeepSkyStacker 3.3.2, PixInsight LE


Po téměř dvou letech jsem se vrátil s upraveným digitálním fotoaparátem k mlhovině Bublinka, kterou jsem měl z doby na film vyfocenou spíše "letmo".

Noc vypadala zpočátku slibně, ale jen jsem dojel na místo, začaly se od severovýchodu natahovat mraky. Ty naštěstí po hodině odešly a po zbytek noci bylo krásně jasno. Teplota byla slabě nad nulou a čistá obloha bez problémů sensla 16 minut expozice přes CLS filtr.

Horší to bylo s vlhkostí, která mi vytrvale rosila sekundární zrcátko. To mi úplně zkazilo asi čtyři expozice a ztěžovalo pointaci. Nemaje fén, musel jsem nakonec zrcátko mechanicky otřít a přeleštit optickou utěrkou a lihem. Po půlnoci jsem pak musel přeložit dalekohled.

Poté už se vlhkost dala snést - zrcátko se sice občas lehce orosilo, ale lehký vítr ho průběžně odmlžoval. Některé expozice mají kolem jasnějších hvězd auru, některé byly čisté. Nakonec jsem je použil všechny, trochu to zdůraznilo barvy hvězd.

Snímek je díky dlouhé expozici pěkně proexponovaný, ale ostrost hvězd poněkud utrpěla slabší pointací - předpokládám, že to bylo také následkem rosení, které rozmazávalo obraz pointační hvězdy.

Foceno: 24.10. 2008
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:12 x 960s, ISO 800
Podmínky:Jasno, vlhko, slabý vítr
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.1.2, PixInsight LE, GIMP


První pokus o mlhovinu Bublinka. Objekt se mi už přesouval nad osvětlenou část nebe, takže jsem stihl jen dvě 35 minutové expozice bez filtru. To je evidentně málo, mlhovina na snímku není zrovna výrazná. Příště to bude chtít prodloužit expozici a zapojit filtr.

Foceno: 26.12. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:2 x 35 minut
Podmínky:Jasno
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:astFilm, Pixinsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku