ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilGalaxie M 31 - Velká galaxie v Andromedě

Nejznámější nejjasnější a suveréně (úhlově) největší galaxie severní oblohy, jediná galaxie, která je za slušných podmínek bez problémů viditelná prostým okem. Nejbližší velká galaxie, člen Místní skupiny galaxií. Galaxie je od nás vzdálena asi 2.5 miliónů světelných let. M 31 obsahuje podstatně více hvězd než Mléčná dráha, její celková svítivost je zhruba dvojnásobná ve srovnání s naší Galaxií. Poslední výzkumy nicméně ukazují, že naše Galaxie obsahuje více temné hmoty, a je tak o něco hmotnější. Galaxie M31 se pohybuje k nám (vykazuje modrý posuv). Srážka s naší Galaxií není jistá, protože není znám přesný směr pohybu. V každém případě k ní nedojde dřív než za 3 miliardy let.

V dalekohledu je krásně vidět jasné jádro galaxie, za tmavé, průzračné noci i náznak spirálních ramen. Galaxie má příliš velké úhlové rozměry pro metrový dalekohled (několik průměrů Měsíce!), k focení je proto potřeba buď dalekohled s menší ohniskovou vzdáleností nebo teleobjektiv.

Kromě vlastní galaxie M 31 jsou na snímku i malé satelitní galaxie M 32 a M 110.


Údaje o objektuMůj předchozí pokus o mozaiku M31 ze dvou snímků před lety nedopadl podle mého očekávání, takže jsem měl v plánu pokusit se o tuto "profláknutou" galaxii znovu, pečlivěji a pod dostatečně temnou oblohou.

Poprvé jsem to zkusil loni v září, ale mizerné počasí a kvalita oblohy v Hlíně, kde jsem fotil, tomu nepřály. Letos na svém novém místě ve Džbánicích jsem to zkusil znovu. Počasí bylo skvělé, prakticky celé září bez mráčku. Navíc tuto noc nezlobila ani vlhkost vzduchu - tradiční podzimní problém s rosením optiky.

Trochu mě pozlobilo zaostření, se kterým jsem si zřejmě pohnul a musel jsem všechno znovu přeostřovat. Pak už to ale probíhalo dobře. Do jedné hodiny jsem nafotil 20 osmiminutových expozic pro levé pole, pak jsem přeložil montáž a dofotil další dvacítku pro pravou část galaxie. Protože jádro galaxie je na dlouhé expozici beznadějně přeexponované, nafotil jsem ještě sérii snímků středu galaxie s časy 8, 30 a 120 sekund.

Zpracování mi dalo pořádně zabrat, trvalo mi asi týden, než jsem se dobral výsledku. Potíž byla hlavně v tom, že galaxie zabírala skoro celou plochu snímku a tak bylo velmi obtížné zbavit se gradientů v pozadí, způsobených světelným znečištěním. Hodně mi pomohl nový nástroj v PixInsightu, který umožňuje bezešvé spojení částí mozaiky.

Výsledek mě příjemně překvapil, až na pár detailů jsem s ním spokojen.

Foceno: 24.9. 2011
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:10 x (8s, 30s, 120s) + 2 x 20 x 8 minut
Podmínky:Jasno, bezvětří
Místo:Džbánice, farma Karolín
Zpracování:PixInsight 1.7


Výsledek mého prvního pokusu o panoramatický snímek (resp. mozaiku ze dvou samostatných snímků). Protože galaxie M31 se do zorného pole metrového dalekohledu nevejde ani náhodou a kratší ohnisko momentálně nemám, rozhodl jsem se vyzkoušet značně obtížnou techniku složení více výsledných snímků.

Kvůli jednoduchosti jsem zvolil kompozici "naplacato", s překryvem ve středu galaxie. Díky čisté noci jsem si mohl dovolit fotit bez CLS filtru a tím zachovat přirozené barvy. První sérii expozic (pravá část snímku) jsem pustil kolem jedenácté a do dvou nafotil kolem 30 kvalitních snímků, z nichž jsem nakonec použil 27.

Pak jsem přeložil dalekohled (tubus už se nebezpečně blížil ke stativu), po pár pokusech ho našteloval na druhou půlku (levá část snímku), spustil druhou sérii a šel spát. V pět ráno mě probudil budík a tlumené pískání autopointéru, což nevěstilo nic dobrého. Ukázalo se, že nad ránem začaly přecházet mraky, takže z druhé série nakonec bylo použitelných jen 8 snímků. Druhou noc jsem pak věnoval na nafocení kvalitního temného snímku.

Zpracování bylo podle očekávání o řád složitější, než jednoduchá fotka, ale s pomocí Photoshopu a GradientXTerminatoru se nakonec podařilo. Levá část snímku má kvůli nižšímu počtu expozic znatelně víc šumu, ale s tím se nedá nic dělat, leda dofotit znovu později.

I tak jsem se snímkem nadmíru spokojen, ve srovnání se starým pokusem na film je to o něčem úplně jiném.

Foceno: 15.9. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:27 x 8 min + 8 x 8 min, ISO 800 (50 x dark, flat, bias)
Podmínky:Jasno, bezvětří, okolo novu
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:DeepSkyStacker 2.6.3, Photoshop


Druhý pokus o nejznámější galaxii. Podmínky byly tentokrát lepší (bez Měsíce), takže jsem prodloužil expozici.

Problém je zaostření - dělal jsem to od oka, což na Rubinar evidentně nestačí. Navíc je na snímku "pěkně" vidět, že můj Rubinar není zrovna nejdokonlajší - rozostření je největší vlevo nahoře a nejmenší vpravo dole. Příště bude potřeba nějaká přesnější metoda, aby ideální stav byl uprostřed, ty kraje už se nějak snesou.

Foceno: 22.9. 2006
Optika:Rubinar 500, f/5.6
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:2 x 40 minut
Podmínky:Jasno, okolo novu, slabý vítr
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:eLynx, PixInsigt LE, Photoshop


Nepříliš povedený snímek, zaostřený spíše šťastnou náhodou. V červenci vychází galaxie poměrně pozdě, takže zdaleka nebyla v nadhlavníku a navíc byl poblíž Měsíc v poslední čtvrti. Nicméně noc byla jasná, spát se mi ještě nechtělo, tak jsem neodolal a vyfotil dvě expozice a prakticky dokončil film.

Kvůli Měsíci se nedala expozice natáhnout nad půl hodiny a i tak se slabé okrajové části galaxie ztrácí v pozadí. Lepší snímek ale zatím nemám.

Foceno: 19.7. 2006
Optika:Rubinar 500, f/5.6
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, Newton 1000 f/5
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:2 x 30 minut
Podmínky:Jasno, poslední čtvrť, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:PictureWindow, PixInsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku