ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilM 57 - Prstencová mlhovina

Asi nejznámější planetární mlhovina, nacházející se v souhvězdí Lyry. Přestože je úhlově poměrně malá, ve srovnání s "obry" typu Činky nebo Helixu, je velice jasná a pozoruhodná svým zřetelně prstencovým tvarem. Mlhovina je tak jasná, že ve větších dalekohledech je za dobrých podmínek možné tušit barvy (zelený nádech).

Mlhovina je snadno k nalezení - leží uprostřed mezi dvěma "spodními" hvězdami kosodélníku, který tvoří tělo Lyry.

Planetární mlhoviny jsou pozůstatky po hvězdách slunečního typu - když takové hvězdě dojde palivo, její obal se rozplyne do okolního prostoru a vytvoří planetární mlhovinu okolo zhrouceného jádra bývalé hvězdy - bílého trpaslíka.

Název "planetární" je ovšem čistě historický artefakt, s planetami nemá nic společného. Vznikl proto, že tyto mlhoviny mají často tvar kotoučku a prvním objevitelům připomínaly kotoučky planet.


Údaje o objektuStejně jako snímek hvězdokupy M 13, i tento byl pořízen v rámci první testovací noci s digitálním fotoaparátem Canon EOS 300D. Problémy s rosením sekundárního zrcátka byly ještě horší (teplota mezitím klesla o tři stupně), centrální hvězda mlhoviny prakticky není rozeznatelná. I tak je ale myslím výsledek pěkný, na to, že jde o první pokus.
Foceno: 16.5. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:13 x 2.5 min, ISO 800 (+ bias 50x, dark 12x, flat)
Podmínky:Jasno, nov, vysoká vlhkost
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:DeepSkyStacker 2.6.2, Photoshop

Zpět na hlavní stránku