ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilM 13 - Kulová hvězdokupa v Herkulu

Nejjasnější a úhlově největší kulová hvězdokupa, viditelná z našich zeměpisných šířek. Najdeme ji na pozdně jarní obloze v souhvězdí Herkula. Její stáří se odhaduje na 12 mld. let, jde tedy o velmi staré hvězdy (stáří Slunce je asi 5 mld. let, stáří vesmíru něco přes 13 mld. let).

M 13 je jedním z nejkrásnějších objektů pro vizuální pozorování, zejména v dalekohledech o větším průměru (20cm a víc), kdy je již hvězdokupa zřetelně rozložena na hvězdy (hvězdokupa ve skutečnosti obsahuje více než 100 000 hvězd).

Kulové hvězdokupy jsou stabilní, gravitačně vázané shluky hvězd, které obíhají kolem naší galaxie a spoluvytvářejí její tzv. halo.


Údaje o objektuKulová hvězdokupa M13 je pro mně tak trochu zakletá. Poprvé jsem ji fotil ještě na film - tehdy jsem ale nějak pokazil zaostření (tehdy řešené parfokalizovaným okulárem) a celý film (včetně dalších snímků jiných objektů) byl k ničemu.

Podruhé jsem ji fotil už na digitál v roce 2007. Snímek je zde. Fotil jsem ale přes LPR filtr, což poškodilo barvy a navíc nebyl snímek dobře upointován a hvězdy jsou do šišata. Také zpracování jsem se tehdy teprve učil.

Potřetí jsem M třináctku fotil loni v Maršově. Před vlastním focením jsem ještě dolaďoval kolimaci a zřejmě jsem nějaký šroubek příliš dotáhl a mírně zdeformoval zrcadlo. Výsledek byl tak mizerný (hvězdy jako brambory), že jsem jej ani nezpracovával.

Naposledy jsem se do ní pustil letos. V rámci tradice to ani tentokrát nebylo bez problémů. Navzdory předpovědi byl poměrně silný vítr. Před tím se mi nakonec podařilo schovat se za keře kus od místa, kde fotím normálně. Opět jsem opravoval kolimaci - to se povedlo, rozdíl je vidět zejména proti poslednímu snímku galaxií M81 a M82, kde je dost ujetá.

K vlastnímu focení jsem se dostal asi o půl dvanácté. Místo obvyklé citlivosti ISO 800 jsem zvolil pro hvězdokupu vhodnější ISO 100. Poté jsem si šel zdřímnout do spacáku. Asi po hodině jsem šel zkontrolovat foťák a zjistil jsem, že se nějak "zasekla" elektronická spoušť a foťák exponuje už přes hodinu jediný snímek - ten byl samozřejmě úplně oranžový a hvězdokupa přesvícená. Problém jsem spravil a fotil dál. Ve dvě pak vyšel měsíc a další focení mi překazil. Výsledkem bylo jen 12 expozic po 8 minutách - díky ISO 100 ale s mnohem nižším šumem než obvykle. Snímek nakonec dopadl docela dobře, zejména v porovnání s minulými pokusy.

Foceno: 4.6. 2010
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:12 x 8min, ISO 100
Podmínky:Jasno, nárazový vítr
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.3.2, PixInsight LE, GIMP


Můj první snímek digitálním fotoaparátem Canon 300D, pořízený během první noci, kdy jsem jej mohl testovat. Test dopadl dle mého názoru velmi dobře, i když není dokonale upointovaný. Zdá se, že problém je v pastorku RA osy montáže - montáž každé dvě minuty "ustřelí" natolik rychle, že to autopointer nestihne korigovat a hvězdy jsou na všech expozicích trochu došišata. Řešením bude nejspíš výměna pastorků v RA a DE ose.

Druhý problém této noci - vysoká vlhkost a nízká teplota, kdy se rosilo prakticky všechno kromě primáru, se trochu podepsal na ostrosti, ale to je vidět hlavně v plném rozlišení.

Foceno: 16.5. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:18 x 4 min, ISO 800 (+ bias 50x, dark 22x a flat)
Podmínky:Jasno, nov, vysoká vlhkost
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:DeepSkyStacker 2.6.2, Photoshop

Zpět na hlavní stránku