ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilGalaxie M 101

Nedaleko známě dvojice Alcor-Mizar v oji Velkého vozu (resp. ocasu Velké medvědice) najdeme úhlově třetí největší galaxii severní oblohy - nádhernou spirální galaxii M 101, viděnou přesně "shora". Díky tomu můžeme obdivovat krásně vyvinutý systém spirálních ramen s častými jasnými ostrůvky hvězdotvorných oblastí, ve kterých září mladé horké hvězdy.

Krása galaxie ovšem vynikne hlavně na fotografii. Její plošná jasnost je nízká a v dalekohledu se obvykle jeví jako slabý kruhový flek bez zřetelné struktury.

Galaxie není součástí tzv. Místní skupiny galaxí - místo toho je dominantním členem své vlastní skupiny. Jeden z menších členů této skupiny, galaxie NGC 5477 je vidět jako malý flíček nedaleko od M 101.


Údaje o objektuPo delší přestávce způsobené narozením druhého dítěte opět jedna fotka. Poprvé jsem tuto galaxii fotil jako svou úplně první fotku na digitální zrcadlovku. Od té doby uplynulo drahně času, tak bylo načase pokusit se o lepší snímek.

Jeli jsme s kolegou Martinem Prchlíkem jako obvykle za temnou oblohou k prasečáku u Džbánic. Noc byla klidná, temná, smrádek solidní a prasata poněkud neklidná. Protože na jarní obloze není moc objektů pro jeho krátké ohnisko, rozhodli jsme se na dalekohled pověsit jeho nový Canon 40D.

Focení probíhalo vcelku bez zvláštních příhod. Po nafocení 23 snímků začala obloha světlat a jelo se domů.

Snímek jsem jako svůj první zkusil celý zpracovat jen v programu PixInsight, včetně preprocessingu, na který jsem jinak používal DeepSkyStacker. Musím říct, že přestože je zpracování mnohem pracnější a zdlouhavější, výsledek předčil moje očekávání - zkalibrovaný snímek měl podstatně menší šum než výsledek z DSS.

Následoval postprocessing, který jsem několikrát předělával, než jsem byl s výsledkem spokojen - proto taky snímek publikuji s měsíčním zpožděním.

Foceno: 6.5. 2011
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon 40D (nemodifikovaný)
Expozice:23 x 600s
Podmínky:Jasno, mírný vítr
Místo:Džbánice, farma Karolín
Zpracování:PixInsight 1.6.9


Můj první publikovatelný pokus o tuto krásnou galaxii. Podmínky nebyly na focení bez filtru nic moc, ale nechtěl jsem přijít o přirozené barvy a tak jsem to přece jen zkusil. Zaostření i pointace byly v pořádku, takže hlavním problémem byl seeing a světelné znečištění. Musel jsem fotit kratšími expozicemi, než by bylo ideální, a v důsledku toho roste v obrázku šum při "vytahování" slabých oblastí.

Snímek určitě není poslední - za lepších atmosférických podmínek se o něj určitě pokusím znovu a věnuji mu víc času (větší množství delších expozic).

Foceno: 19.5. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:20 x 320s, ISO 800 (dark 20x, bias, flat)
Podmínky:Jasno, slabý opar, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:DeepSkyStacker 2.6.2, PixInsight LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku