ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilKometa 17P/Holmes

Kometa 17P/Holmes je periodická kometa sluneční soustavy, kterou v roce 1892 objevil amatérský astronom Edwin Holmes, kdy tato kometa nečekaně zvýšila svoji jasnost.

Zdá se, že k nečekaným změnám jasnosti má tato kometa sklony. V říjnu 2007 zjasnila během 42 hodin z původní 17 na magnitudu 2.8 a stala se tak bez problémů viditelnou pouhým okem. Kometa byla tou dobou už za dráhou Marsu, byla tedy vidět z velmi netradičního úhlu.

Koma ("atmosféra") komety se dále rozpínala, až v listopadu přesáhla velikost Slunce a stala se tak dočasně největším objektem sluneční soustavy.


Údaje o objektuPo delší pauze, dané stěhováním do Brna, změnou zaměstnání apod, jsem při vyjasnění 28. listopadu nedokázal dále odolávat lákadlu komety Holmes, kterou jsem už mnohokrát pozoroval triedrem. Nemaje dosud nalezené vhodné stanoviště s tmavou oblohou, vytáhl jsem dalekohled na dvorek domku v Žabovřeskách s tím, že kometa je jasná dost a v kombinaci s CLS filtrem snad něco vyfotím i na městské obloze.

Po několika pokusech jsem usoudil, že 2 minuty je tak asi maximum (4 minuty byly hrozně přesvícené i přes filtr) a pustil sérii šedesáti expozic. Jak se později ukázalo, kdybych půl hodiny počkal, sneslo by to i ty 4 minuty - zřejmě přecházela nějaká slabá vysoká oblačnost. To jsem ovšem zjistil až druhý den, při zpracování snímků.

Výsledek mě i tak docela potěšil (konečně taky vlastní Holmes :-), i když delší expozice z tmavšího místa by snímku rozhodně prospěla. Snímky jsem zpracoval v nové verzi DeepSkyStackeru, který umí korigovat vlastní pohyb komety. Algoritmus pracuje docela slušně, ovšem u komet s velmi pomalým pohybem (jako Holmes) vznikají u jasnějších hvězd artefakty - jakési slabé ohony ve směru pohybu komety. I tak se mi výsledek líbí víc, než prosté sesazení na kometu s hvězdami protaženými do čárek.

Foceno: 28.11. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:50 x 2min, ISO 800 (50 x dark, bias, flat)
Podmínky:Jasno, bezvětří, před poslední čtvrtí
Místo:Brno, Žabovřesky
Zpracování:DeepSkyStacker 3.0.5, Photoshop

Zpět na hlavní stránku