ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilTrojice galaxií ve Lvu

V souhvězdí Lva na jarní obloze leží jedno z nejznámějších a nejsnáze pozorovatelných seskupení tří galaxií (tzv. triplet). Galaxie M 65, M 66 a NGC 3628 tvoří fotogenickou trojici a stávají se oblíbeným cílem pozorovatelů i fotografů.

Hlavní galaxií skupiny je galaxie M 66. Zatímco galaxie M 65 (vpravo nahoře) a M 66 (vpravo dole) jsou k nám nakloněny zešikma a ukazují svou spirálovou strukturu, galaxie NGC 3628 (vlevo uprostřed) je natočena bokem a přetíná ji temný prachový pás. Celá skupina leží ve vzdálenosti asi 35 milionů světelných let.


Údaje o objektuPo předchozím nepříliš úspěšném pokusu jsem čekal na nejbližší příležitost si tuto mou oblíbenou skupinu galaxií "zopáknout". V mezičase jsem pečlivě zkolimoval dalekohled a srovnal držáky sekundárního zrcátka.

Jakmile se vyjasnilo, vyrazil jsem do Hlíny s pevným rozhodnutím, že tentokrát to bude podstatně lepší. Celý večer a začátek noci byl ale poměrně silný nárazový vítr, takže jsem se už začínal bát, že to pokazí počasí. Naštěstí se vítr po půlnoci utišil.

Z celkových 19ti jsem nakonec vybral 13 expozic, které už na první pohled vypadaly o poznání lépe než minule. S výsledkem jsem nadmíru spokojený, zaostření i kolimace je výrazně lepší. Také pointace dopadla dobře a zmizelo i rozdvojení jednoho z difrakčních paprsků, které způsobovaly nerovnoběžné držáky sekundárního zrcátka.

Výsledný obrázek je výřez, zahrnující všechny tři galaxie, aby lépe vynikly. Snímek je zmenšený na polovinu proti originálu. Neoříznutý snímek v plném rozlišení je možné si prohlédnout zde.

Foceno: 11.3. 2008
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:13 x 640s při ISO800 (+ dark, flat, bias)
Podmínky:Jasno, před půlnocí nárazový vítr
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.1.1, PixInsight LE, GIMP


Při mém druhém pořádném focení u obce Hlína v Rajhradské pahorkatině jsem se pokusil o triplet ve Lvu. Sice jsem jej fotil už loni ještě na film, tehdy byly ale všechny fotky pokažené (což byl poslední impuls ke koupi digitálu). Noc byla krásná (až na občasné silnější nárazy větru), proto jsem si mohl dovolit desetiminutové expozice bez jakéhokoliv filtru.

Po minulých zkušenostech jsem si dal větší pozor na ustavení montáže a na pointaci. Ty se už zdají ok i na digitál. Díky tomu se ukázal další problém - zřejmě při stěhování došlo k porušení kolimace dalekohledu a hvězdy jsou hlavně v levé části snímku divně protažené. Aby toho nebylo dost, pohl jsem si zřejmě při nastavování kompozice se zaostřením a snímek tím hodně utrpěl.

K dovršení vší smůly jsem zapomněl fotoaparát přepnout do režimu RAW, takže jsem vše (včetně temných snímků) nafotil do JPEGu. Tím se ze zpracování (hlavně odstraňování hotpixelů) stala malá noční můra, kdy jsem retušoval snímek po snímku. Z výsledku mám smíšené pocity - obloha je na novém stanovišti skvělá, rovněž pointaci už jsem snad dořešil. Na druhou stranu kvůli rozostření a porušené kolimaci výsledek neodpovídá vynaložené námaze. Dávám ho sem hlavně pro porovnání s budoucím snímkem - tento objekt mám totiž v úmyslu zopakovat co nejdřív.

Foceno: 6.3. 2008
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:16 x 640s (+15 x dark)
Podmínky:Jasno, občasné nárazy větru, před novem
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:Registar, PixInsight LE, GIMP

Zpět na hlavní stránku