ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilGalaxie M 51 - Vírová galaxie

Krásná a jasná galaxie v souhvězdí Honících psů. Ve skutečnosti dvě galaxie, které se spolu bočně srážejí, přičemž velká spirální galaxie "požírá" svého menšího partnera. Na dlouhých expozicích jsou vidět proudy hvězd, vytržené z malé galaxie až do vzdálenosti několika jejích průměrů. Na větší galaxii se gravitační interakce projevuje méně drasticky, především pak zahuštěním a zvýrazněním spirálních ramen, kterým dodává modrou barvu překotná tvorba mladých a horkých hvězd.

Galaxie je poměrně snadno viditelná v dalekohledu jako dva dotýkající se kroužky. Spirální struktura je za dobrých podmínek rozeznatelná až ve větším dalekohledu.

Pro focení tohoto objektu je idální začátek dubna, kdy prochází meridiánem okolo půlnoci a jejímu focení je možné věnovat co nejdelší expoziční dobu. S přibývajícím jarem se totiž velmi rychle prodlužuje den a na focení je tak méně a méně času.


Údaje o objektuPo čtyřech letech jsem se vrátil k Vírové galaxii v Honících psech. Naposledy se mi nepodařilo moc dobře zaostřit, takže bylo co zlepšovat.

S focením jsem začal 19. května jako obvykle u vepřína Karolín poblíž Džbánic. Focení zpestřila nečekaná návštěva. Kolem jedenácté, když jsem končil s přípravou, přijela od Džbánic škodovka s několika zaměstnanci vepřína, kterým někdo (asi myslivec z posedu) dal hlášku, že se kolem farmy pohybuje nějaké podezřelé individuum s baterkou. Poté co zásahová jednotka zjistila, že se nechystám nic ukradnou, rozbít ani spadnout do nedaleké žumpy, začali se její členové živě zajímat o dalekohled atd. Nakonec odjeli s adresou mých stránek a mě nechali telefon abych jim dal příště vědět, aby nemuseli v noci zase vyjíždět. Což tímto slibuji a pány (pokud to čtou) zdravím :-).

Z první noci jsem získal asi 3 hodiny expozice. Další víkend se naskytla příležitost znovu vyjet, tak jsem se rozhodl dofotit víc dat. Tentokrát se mnou jeli dva kolegové z práce. Jeden z nich nás zavedl na místo kam chodíval pozorovat hvězdy - na kraj vojenského prostoru v Drahanské vrchovině, severně od Vyškova. Místo je moc pěkné, ale tu noc nečekaně začaly přecházet mraky, takže kvalita oblohy se úplně posoudit nedala. V dírách mezi mraky se mi nakonec podařilo nafotit další hodinu a půl, což finálnímu snímku rozhodně pomohlo.

Výsledek je proti předchozímu snímku mnohem lepší. Použitá technika je prakticky stejná - rozdíl je hlavně ve větších zkušenostech při focení a lepším zpracování.

Foceno: 19.5. 2012
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:41 x 8 minut, ISO 800
Podmínky:Jasno až polojasno, silnější vítr
Místo:Džbánice, farma Karolín
Zpracování:PixInsight 1.7.6


O Vírovou galaxii jsem se poprvé pokoušel loni, prakticky první noc, kdy jsem fotil digitálem. Tehdy dopadl snímek tak mizerně, že jsem ho ani nezpracovával. Po roce jsem se k tomuto objektu vrátil s novými zkušenostmi, vyladěnou montáží a v lokalitě s mnohem tmavší oblohou.

Ta kvůli slabému oparu nebyla tak tmavá, jako za ideálních podmínek, nicméně desetiminutovou expozici bez filtru umožnila (i když to bylo na hraně). Začal jsem exponovat v jedenáct večer a do tří do rána jsem nafotil 22 expozic. Pak se mi dalekohled zasekl o nohu stativu. Díky bezvětří a stabilním podmínkám jsem mohl použít všechny expozice, což snímku rozhodně prospělo.

Při hledání pointační hvězdy jsem si sice trochu posunul galaxii doleva, ale díky tomu se na snímek dostalo několik slabých galaxí (na obrázku vpravo) o kterých jsem vůbec netušil a které mě velice potěšily, protože dominantní M 51 dělají krásný, nevtíravý doprovod.

Foceno: 1.4. 2008
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:22 x 640s (+dark, flat, bias)
Podmínky:Jasno, bezvětří, slabý opar
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.2.2, PixInsight Standard

Zpět na hlavní stránku