ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilNGC 7023 - Iris

Mlhovina Iris (Kosatec) je jasná reflexní mhlovina, která se nachází v souhvězdí Kefea. Vizuálně je pozorovatelná jako zamlžení kolem centrální hvězdy, které dělá dojem, jako byste se dívali orosenou optikou.

Mlhovina je tvořena prachem a plynem, obklopujícím horkou mladou hvězdu. Na prachových částicích se rozptyluje primárně modré světlo hvězdy, které dává mhlovině typické zabarvení. V mhlovině je možné najít i načervenalé odstíny ionizovaného plynu. Ve větší vzdálenosti pak temná neosvětlená mračna prachu a plynu zakrývají bohaté hvězdné pole Mléčné dráhy.


Údaje o objektuMůj první a vcelku vydařený pokus o tuto mlhovinu. Fotit jsem se vydal po delším absťáku, kdy buď nebylo počasí nebo čas. Počasí bylo vcelku dobré, kolem desáté přešly mraky, ale naštěstí zase rychle zmizely. Čistota vzduchu nebyla ideální, slabý opar rozptyloval svělo Brna, takže má oblíbená desetiminutová expozice bez filtru byla na hraně, ale ještě v přijatelných mezích.

Při čekání na přesun objektu na tmavší část oblohy jsem pořídil deset snímků po 4 minutách v obavě, že na desetiminutové expozici bude střed mlhoviny už přepálený. To se ale (kromě centrální hvězdy) nestalo, takže jsem je nakonec nevyužil. Poté jsem přeložil dalekohled, obnovil kompozici a nafotil 16 desetiminutových expozic. Bylo bezvětří, teplota se skoro neměnila, takže jsem nakonec použil všechny. S výsledkem jsem spokojený, lepší by potřeboval tmavší oblohu, aby vynikly i slabě nasvícené části temné části mlhoviny.

Foceno: 27.8. 2008
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:16 x 640s (+15 x dark)
Podmínky:Jasno, bezvětří, slabý opar
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.2.1, PixInsight LE, GIMP

Zpět na hlavní stránku