ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilM 42 - Velká mlhovina v Orionu

Nejjasnější mlhovina severní oblohy, jediná mlhovina viditelná prostým okem. Nachází se v mlhovinami napěchovaném souhvězdí Orion, v oblasti Orionova meče. Je tvořena prachem a ionizovaným plynem. Zdrojem záření mlhoviny jsou čtyři jasné horké hvězdy v jejím jádru, nazývané Trapez. Celá mlhovina je vlastně obrovskou bublinou, kterou tyto hvězdy svým intenzivním zářením a hvězdným větrem "vyfoukly" v oblacích plynu a prachu, ze kterých se samy zrodily. Bublina je náhodou protržena směrem k nám, takže můžeme vidět struktury a vlákna uvnitř. Prostředí mlhoviny je dostatečně husté, takže v něm neustále vznikají nové hvězdy. Hubbleovým teleskopem zde můžeme přímo studovat vývoj hvězd i jejich protoplanetárních disků, ze kterých se formují planety. Skutečný průměr mlhoviny je asi 15 světelných let a je od nás vzdálena 1500 světelných let.

V dalekohledu jsou, zejména za použití mlhovinovéhou filtru, krásně vidět jasnější struktury mlhoviny. Mlhovina se tak akorát vejde do zorného pole mého metrového Newtonu i se svým okolím. M 42 vykazuje extrémní jasový rozsah - zatímco jasné jádro a hvězdy trapezu jsou i na filmu po pár minutách beznadějně přeexponované, na zachycení slabých závojů na okraji mlhoviny je potřeba expozice v desítkách minut. Dobrého prokreslení všech částí mlhoviny je možné dosáhnou jen tím, že v počítači vhodně zkombinujeme různě dlouhé expozice.

Bílé a bílomodré části mlhoviny jsou tvořeny převážně prachem, červená barva patří ionizovanému vodíku, který září na čáře H-alfa (656nm). V blízkosti mlhoviny M 42 je vidět slabší reflexní mlhovina NGC 1795.


Údaje o objektuMlhovinu v Orionu jsem původně plánoval fotit v prosinci, kdy je tento objekt v ideální poloze. Bohužel, letošní mizerná zima mi to nedovolila dřív, než začátkem února.

Poprvé jsem byl s kamarádem fotit na nově vytipovaném místě u obce Džbánice na Znojemsku, konkrétně u farmy Karolín, ležící po cestě západně od vesnice. Toto místo je asi dvakrát dál od Brna než předchozí stanoviště v Hlíně a podle mapy světelného znečištění mělo mít mnohem tmavší oblohu.

Obloha byla skutečně pěkná, proto jsem se pustil do Orionu i když bylo jasné, že po jedné hodině v noci zapadne za střechu farmy. Po menších potížích s kolimací dalekohledu jsme fotili (kamarád fotil Rosetu a Kužel) bez problémů až do zmíněné jedné hodiny v noci.

Hlavní problém s touto mlhovinou je její obrovský rozsah jasnosti. Zatímco jasné jádro je přeexponováno po několika sekundách, vnější slabé oblasti potřebují co nejdelší expozici. Zvolil jsem jako základ desetiminutovou expozici a zhruba v polovině focení dofotil sérii kratších expozic.

Snímek považuji za celkem povedený (získal jsem spoustu zkušeností hlavně při jeho zpracování), ale trpí dvěma vadami, které se pokusím napravit při příštím pokusu. Prvním problémem je trochu ujetá kompozice, kvůli které je uříznutá část mlhoviny NGC 1977 v levé části snímku. Druhá je způsobená nevhodnou polohou objektu nad prasečákem. Teplo z něj stoupající způsobovalo výrazný seeing, který rozmyl jasnější hvězdy do saturovaných kotoučků.

Při zpracování snímku jsem mimo jiné použil vlastní implementaci metody CLAHE (Contrast-Limited Adaptive Histogram Equalization) ke zvýšení lokálního kontrastu a tím zvýraznění struktur v mlhovině.

Foceno: 6.2. 2011
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:1x6s, 1x15s, 1x30s, 3x60s, 5x120s, 18x640s
Podmínky:Jasno, mírný vítr
Místo:Džbánice, farma Karolín
Zpracování:DeepSkyStacker 3.3.2, PixInsight 1.6.9


Můj první pořádný snímek po přestěhování do Brna. Předcházela mu výroba napájení z autobaterie (dřív jsem fotil u rodičů na zahradě, kde jsem si mohl natáhnout prodlužku) a hledání vhodného místa. To jsem prozatím našel asi kilometr od obce Hlína v Rajhradské pahorkatině - je poměrně vysoko, v rozumné vzdálenosti i směru od Brna a bez problémů dostupné autem.

Protože tuto noc byl slabý opar (v údolí hustá mlha), který rozptyloval světlo dorůstajícího Měsíce, odložil jsem původní plán na Leo Triplet bez filtru a rozhodl jsem se využít poslední letošní možnost vyfotit M42, kterou zatím mám jen nepříliš dobře zaostřenou na film.

S výsledkem jsem spokojený, i když jsem stihl jen 7 dlouhých expozic než se Orion ponořil do oparu a ztratila se pointační hvězda. Hlavní vada snímku je mírné stáčení zorného pole - montáž jsem ustavoval pečlivě, takže jsem asi později nechtěně zavadil o stativ.

V každém případě, test vybavení i místa dopadl dobře a už se těším po dlouhé abstinenci na častější a kvalitnější focení.

Foceno: 13.2. 2008
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:1 x 20, 40, 80, 160, 240, 480s + 7 x 640s (darks, flat, bias)
Podmínky:Jasno, slabý opar, před první čtvrtí
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.1.1, Photomatix, PixInsight LE, GIMP


Výsledek pokusu zkombinovat různě dlouhé nefiltrované expozice s dlouhými filtrovanými expozicemi, aby snímek pokryl co největší dynamický rozsah. Dle mého názoru docela zdařilý, i když centrální část mlhoviny je stále přeexponovaná (chtělo by to asi expozici spíš v řádu sekund nebo desítek sekund).

Pro zkombinování různých expozic byla s úspěchem použita free verze programu EasyHDR.

Foceno: 14.1. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:1 x (3, 10, 25) min + 2 x 60 min (filtr)
Podmínky:Jasno
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:astFilm, Pixinsigt LE, EasyHDR, Photoshop


V říjnu vychází Orion až nad ránem, ale byla nádherně čistá noc, takže jsem neodolal (ačkoliv byly tři ráno) a udělal dvě expozice mlhoviny "na zkoušku" s tím, že v zimě se o ni pokusím znovu. Výsledek mě velice příjemně překvapil, mlhovina byla krásně jasná i na desetiminutové expozici (Trapez přeexponován).

Zvolená kompozice je patrně následek únavy, samozřejmě by bylo lepší mlhovinu nasměrovat "na výšku". Na film se naštěstí vešla i s NGC 1975.

V příštím pokusu bych mlhovinu v "přirozených barvách" rád zkombinoval s delší expozicí přes Lumicon DeepSky filtr, abych dosáhl lepšího prokreslení slabých partií mlhoviny.

Foceno: 25.9. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:1x10 + 1x30 minut
Podmínky:Jasno, okolo novu, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:eLynx, PixInsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku