ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilSrdce a Duše

Krásná dvojice slabých, rozlehlých mlhovin, která se nachází ve východní části souhvězdí Cassiopeia, na pozadí bohatého hvězdného pole Mléčné dráhy. Jde o emisní mlhoviny, které září převážně v červené barvě - konkrétně na čáře ionizovaného vodíku (tzv. H-alfa).

Větší mlhovina IC 1805 se nazývá podle svého tvaru Srdce. Na většině snímků bývá otočené "na bok". Menší a slabší mhlovině IC 1848 se přezdívá Duše a spolu tvoří pár, kterému se romaticky přezdívá Srdce a Duše.

Mlhoviny jsou poměrně velké a vcelku nebo dokonce pohromadě je možné je zachytit jen přístrojem s krátkým ohniskem. Vzhledem k tomu, že mlhoviny jsou velmi slabé, vyplatí se použít CLS nebo UHC filtr (příp. uzkopásmový H-alfa filtr) a natáhnou expozici na maximum.


Údaje o objektuSnímek vznikl jako první test po modifikaci fotoaparátu, kdy jsem vyjmul originální filtr na čipu a nahradil ho Astronomik UV-IR filtrem ve verzi EOS-Clip. Protože jsem se nechtěl zdržovat nastavováním pointace, rozhodl jsem se fotit přes starý objektiv Sonnar 135mm. Za cíl jsem si vybral krásnou dvojici mlhovin Srdce a Duše - mimo jiné proto, že jsou poměrně slabé a zisk z modifikace fotoaparátu by se na nich měl výrazně projevit.

Noc vypadala velmi slibně a první pokusy ukázaly, že s CLS filtrem si můžu dovolit natáhnout expozici až na 16 minut. Bohužel, někdy po půlnoci začala padat rosa tak vydatně, že žádné fénování ani sušení nepomáhalo (orosil se dokonce i primár Newtonu, což se mi stává opravdu vyjímečně). Do té doby jsem nafotil slabých šest snímků. Navíc se ukázalo, že dva z nich jsou výrazně hnuté - nevím proč, nebyl jsem tou dobou u dalekohledu, ale podezírám kocoura, kterého by visící kabely určitě zaujaly :-).

Vzhledem k malému počtu expozic je snímek poměrně zašuměný, ale i tak dopadl (na to, že to byl jen test) poměrně dobře. S modifikací fotoaparátu jsem spokojen a už se těším na mlhoviny zimní oblohy.

Foceno: 27.9. 2008
Optika:Sonnar 135, f/5, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Bez pointace
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:4 x 16min (+dark, flat, bias)
Podmínky:Jasno, vysoká vlhkost
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:DeepSkyStacker 3.1.2, PixInsight LE, GIMP

Zpět na hlavní stránku