ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilTrojice galaxií v Draku

Slabší a méně známý bratříček slavné trojice galaxií v souhvězdí Lva. Triplet v Draku tvoří tři galaxie uspořádané z pohledu ze Země do úhledné linky. Dvě krajní galaxie NGC 5985 a NGC 5981 jsou spirální galaxie, druhá viděná přesně z boku. Uprostřed je eliptická galaxie NGC 5982 bez zřetelné struktury.

Vhodné podmínky pro focení tohoto objektu nastávají kolem dubna, kdy galaxie procházejí meridiánem. V blízkém okolí je vidět i několik slabších, menších galaxií. Protože galaxie jsou vzhledem k rozumně použitelnému ohnisku vcelku malé, je vhodné zvolit kompozici tak, aby zahrnula i některé další, menší galaxie v blízkém okolí.


Údaje o objektuElegantní triplet v Draku patří k mým nejoblíbenějším objektům. Jeho focení jsem měl v plánu od momentu, kdy jsem si pořídil digitál, ale dlouho jsem ho odkládal, protože jde o objekt značně obtížný. V úterý 21. dubna jsem se rozhodl jej konečně zkusit.

Fotil jsem poprvé po dlouhé pauze, zapříčiněné jednak přírůstkem do rodiny a druhak problémy s notebookem, které nakonec vyústily v koupení nového. Noc vypadala jako prokletá. Na místě mě uvítal silný nárazový vítr, který by focení mou dvoustovkou stoprocentně znehodnotil. Nakonec se mi podařilo najít vhodný plac za hustým šípkovým keřem, odkud byla vidět správná část oblohy. Keř vítr spolehlivě odstínil.

Po nalezení objektu a nastavení kompozice jsem zjistil, že jsem zřejmě nechal zapnutou automatickou spoušť a že se vybily baterky. Už to vypadalo na návrat, ale pak jsem zjistil, že spoušť funguje, pouze displej nic neukazuje. Po asi půlhodině se mi podařilo systémem pokus-omyl naslepo nastavit délku a počet expozic.

Poslední problém se ukázal, když jsem nastavil pointační hvězdu a chtěl pustit pointaci a focení. Nový notebook odmítal komunikovat přes paralelní port s dalekohledem, ačkoliv doma to fungovalo. Následovala další půlhodina laborování s ovladači ve Windows, až nakonec pomohlo překonfigurování driveru.

Pak už konečně vše běželo k mé spokojenosti a do tří do rána jsem nafotil 17 desetiminutových expozic. Vzhledem k popisovaným problémům jsem se snímkem spokojen, ale po pravdě řečeno jsem čekal trochu víc. Galaxie jsou hodně slabé, o nějakých barvách ani nemluvě. Mám v plánu se o triplet pokusit znovu, tentokrát bez CLS filtru a s natažením expozice až na 16 minut. To bude ale vyžadovat výbornou oblohu, jaká se 30km od Brna objeví jen hodně zřídka.

Foceno: 21.4. 2009
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:17 x 640s při ISO800 (+dark, flat, bias)
Podmínky:Jasno, silnější vítr
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.2.1, PixInsight LE, GIMP

Zpět na hlavní stránku