ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilM 16 - Orlí mlhovina

Emisní mlhovina v souhvězdí Hada, pojmenovaná podle svého tvaru připomínajícího orla. Z materiálu v mlhovině se rodí nové hvězdy, které tvoří mladou otevřenou hvězdokupu. Prašné útvary v jejím středu byly zpopularizovány jednou z nejslavnějších fotek Hubbleova vesmírného dalekohledu jako "Sloupy stvoření". Vznikly erozí hustého mračna prachu a plynu, které rozhání intenzivní záření a proudy nabitých částic z mladých hvězd. V hustších částech sloupů stále vznikají nové hvězdy.

Mlhovina je v našich zeměpisných šířkách hodně nízko nad obzorem a proto je doba vhodná k jejímu focení krátká. Navíc vyžaduje čistý vzduch a temnou jižní oblohu.


Údaje o objektuVečer 24.8.2009 jsem jel do Hlíny s očekáváním krásné noci (2 dny po přechodu studené fronty) a s trochou obav ohledně větru. Připraveno jsem měl několik kandidátů na focení s tím, že se rozhodnu na místě. Volil jsem mezi Trifidem, Orlí mlhovinou a Řasovkou (to kdyby jižní obloha nebyla nic moc).

Obloha vypadal výborně tak jsem vybral Orlí, protože na Trifid, který je na obloze níž, už doba příliš pokročila. Chtělo by to tak o měsíc dřív.

Vítr občas nepříjemně zesiloval, takže jsem se rozhodl zkrátit plánovanou expozici z 16 minut na 8 a zvednou citlivost na ISO 1600. To kdyby některé expozice byly kvůli větru hnuté, tak ať mi jich víc zbyde. Montáž to nakonec zvládla se ctí a snímek jsem nevyhodil ani jeden.

Ze snímku mám radost, nemusel jsem dělat žádné složité úpravy, jen odstranění světelného znečištění a úprava histogramu.

Foceno: 24.8. 2009
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:17 x 480s při ISO 1600
Podmínky:Jasno, proměnlivý jihovýchodní vítr
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.2.1, PixInsight LE, GIMP

Zpět na hlavní stránku