ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilIC 5067/70 Pelikán

Těsně vedle větší a známější mlhoviny Severní Amerika se v souhvězdí Labutě nachází slabší mlhovina, pojmenovaná podle svého tvaru Pelikán. Ve skutečnosti tvoří se Severní Amerikou pravděpodobně jedinou velkou mlhovinu, jejíž jednotlivé části jsou od sebe zdánlivě odděleny temným oblakem prachu a plynu v popření - ukazuje na to zřetelný deficit hvězd, patrný na širokoúhlých snímcích.


Údaje o objektuPelikána jsem vlastně neměl v úmyslu fotit, protože při metrovém ohnisku mého dalekohledu se mi nevejde do zorného pole. Když jsem ale den předem doma řešil, co fotit a hledal inspiraci na internetu, navrhla mi manželka Pelikána, který se jí moc líbil. A vymyslela kompozici na výšku, do které se akorát vešla hlava. Proto tento snímek věnuji jí.

Fotil jsem na svém obvyklém stanovišti u Hlíny, spolu s kamarádem z práce, který si nedávno pořídil zrcadlovku a zkouší fotky z pevného stativu. Vzduch nebyl bůhvíjak křišťálově čistý, ale zato seeing byl excelentní. Všechno šlo hladce a v půl jedenácté už jsem fotil. Kolem druhé v noci se zasekl dalekohled o stativ, ale přeložení montáže proběhlo hladce a po čtvrt hodine focení pokračovalo až do půl čtvrté, kdy už obloha začala pomalu světlat.

Se snímkem jsem maximálně spokojen, pět hodin expozice se opravdu pozná. Také seeing se pozitivně projevil na velikosti hvězd ve snímku, které jsou na hranicích možností optiky. Zpracování bylo minimální, jen úprava pozadí a histogramu. Zde je odkaz na snímek v plném rozlišení.

Foceno: 20.8. 2009
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:18 x 960s, ISO 800
Podmínky:Jasno, nov, výborný seeing
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.2.1, PixInsight LE, GIMP

Zpět na hlavní stránku