ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilM 20 - Trifid

Známá a jasná mlhovina Trifid leží v souhvězdí Střelce a v našich zeměpisných šířkách vystupuje pouze na začátku léta nízko nad jižní obzor. Své jméno získala podle charakteristického rozdělení temnými pásy na tři části.

Trifid reprezentuje hned tři typy mlhovin. Nejvýraznější červená část je emisní mlhovina, zářící na čarách vodíku. Slabší modrá část je reflexní mlhovina, odrážející světlo blízkých hvězd. Poslední typ - temné mlhoviny - reprezentují tmavé pásy, které červenou část mlhoviny dělí.

Nedaleko mlhoviny pak leží řídká otevřená hvězdokupa M 21.


Údaje o objektuPo dlouhém deštivém červnu přišel horký a jasný červenec, takže jsem vyrazil fotit. Měl jsem v plánu buď Trifid nebo blízkou Lagunu, protože tyto mlhoviny vystupují tak nízko nad obzor, že nejvhodnější čas pro focení je pouze pár týdnů v červenci. Situaci navíc ztěžuje krátká noc, kdy je dostatečná tma jen asi 3 a půl hodiny.

O Lagunu jsem se pokoušel loni, ale expozice mi zkazil silný vítr. Letos jsem se rozhodl zkusit Trifid. Příprava proběhla vcelku bez problémů, i přes návštěvu černé kočky :-). Tu ale dalekohled brzy znudil a vydala se do pole na myši. Když jsem začal exponovat, zvedl se vítr, přestože do té doby bylo bezvětří. Naštěstí foukal ze severu (dalekohledu do zad) a nezesílil natolik aby expozice pokazil.

Do tří do rána jsem nafotil 20 expozic po osmi minutách. Z nich jsem nakonec tři vyhodil, jednu rozmáznutou silnějším nárazem větru a dvě poslední už příliš přesvětlené, jak objekt klesal k obzoru. Ze zbylých jsem složil tuto fotku. Kompozici jsem zvolil tak, aby se na snímek vešla i otevřená hvězdokupa M 21. Vyšší šum je způsobený vysokou teplotou (bylo asi 17 stupňů) a na hvězdách je vidět i vliv atmosférické refrakce - modrý a červený okraj. Ale za daných podmínek ho považuji za maximum možného.

Foceno: 10.7. 2010
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:17 x 8 min, ISO 800
Podmínky:Jasno, silnější vítr
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.3.2, PixInsight LE, GIMP

Zpět na hlavní stránku