ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilOkolí hvězdy Sadr

Hvězda Gamma Cygni tvoří střed souhvězdí Labuťě. Proto dostala své jméno Sadr, což v arabštině znamená hruď. V jejím okolí je celá řada slabých emisních mlhovin, které ostatně pokrývají velkou část souhvězdí Labuťe.


Údaje o objektuSnímek ukazuje část rozsáhlé mlhoviny IC 1318, konkrétně oblast IC 1318B. Samotná hvězda Sadr dominuje pravému hornímu rohu. Vznikl spíš náhodou. Byl jsem fotit s kolegou, který měl na mém dalekohledu připevněný fotoaparát s objektivem. Chtěl se svým krátkým ohniskem fotit okolí Denebu a Sadru. Já měl v úmyslu Srpkovou mlhovinu.

Bohužel se ukázalo, že s montážkou na které visel fotoaparát se nedá zamířit zároveň dalekohled na Srpkovou mlhovinu a objektiv na nějakou rozumnou kompozici, zahrnující i neuříznutou Severní Ameriku. Nakonec jsem proto dalekohled přesunul do těsné blízkosti Sadru a fotil náhradní, méně známý objekt.

Snímek nakonec vyšel docela pěkně, až na šum způsobený teplotou vzduchu. Noc byla klidná, bezvětrná a nebýt přemnožených komárů i velmi příjemná.

Foceno: 12.7. 2010
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:18 x 640s, ISO 800
Podmínky:Jasno, bezvětří, teplota asi 18 C
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.3.2, PixInsight LE

Zpět na hlavní stránku