ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilGalaxie M 106

Spirální galaxie M 106 se nachází v souhvězdí Honících psů, jižně od Velkého vozu. Má poměrně jasné jádro a velmi slabá spirální ramena.

Jde o takzvanou Seyfertovu galaxii - tedy galaxii s aktivním jádrem, které září mimo jiné i v rentgenovém oboru. Pravděpodobným zdrojem této energie je supermasívní černá díra v galaktickém jádře.


Údaje o objektuMoje první fotka této galaxie. Fotil jsem podruhé na nově vytipovaném místě u Džbánic. Obloha je tu skutečně tmavší než v mém předchozím stanovišti v Hlíně - přestože vzduch nebyl nejčistší a galaxie nebyla zdaleka v nadhlavníku, šlo fotit bez problému desetiminutové expozice bez použití filtru.

Noc byla vcelku klidná a focení proběhlo bez zvláštních příhod, až na potíže s kolimací dalekohledu, které mě v poslední době pronásledují často. Kvůli nim jsem také zvolil kompozici na střed, i když se pak do zorného pole nevejde blízká galaxie NGC 4217. Noc zpestřovalo ji jen povykování prasat z nedaleké farmy, které trvalo až do pozdních nočních hodin. Fotil jsem až asi do tří do rána kdy se dalekohled zasek o stativ. Protože se blížil východ měsíce, sbalil jsem se a jel domů.

Poněkud se opozdilo zpracování snímku - šlo totiž o poslední chladnou noc na delší dobu a teprve po čtrnácti dnech se mi podařilo nafotit kalibrační temné snímky při zhruba stejné teplotě.

Foceno: 25.2. 2011
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:23 x 640s
Podmínky:Jasno, mírný vítr
Místo:Džbánice, farma Karolín
Zpracování:DeepSkyStacker 3.3.2, PixInsight 1.6.9

Zpět na hlavní stránku