ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilNGC 6888 - Srpková mlhovina

Kousek na jih od hvězdy Sadr ("srdce" Labutě) se nachází poměrně jasná a blízká emisní mlhovina NGC 6888. Pro její tvar se jí říká Srpková mlhovina nebo Srpek (v angličtině Crescent Nebula).

Mlhovinu vytvořil silný hvězdný vítr obří proměnné hvězdy (tzv. Wolf-Rayetova hvězda), kterou je vidět v jejím středu. Hvězdný vítr, který odnáší plyn a nabité částice je tak silný, že každých zhruba 1000 let tato hvězda odhodí hmotu o hmotnosti našeho Slunce. V astronomicky blízké době se dá očekávat, že tato hvězda vybuchne jako supernova.


Údaje o objektuVečer pátého července se trochu nečekaně vyjasnilo, děti dobře usnuly a tak jsem narychlo vyjel fotit. Kamarád, který se mnou obvykle jezdí tentokrát vynechal z důvodu narození potomka a tak jsem jel sám. Když jsem dojel do Džbánic k prasečáku, kde v poslední době fotím, překvapila mě vcelku zatažená obloha. Ukázalo se ale, že jsem jen dojel okraj ustupující oblačnosti a do půl hodiny se úplně vyjasnilo.

Noc byla klidná, prasata se patrně potkaly s osudem u řezníka, protože celou noc bylo místo obvyklého kvičení a chrochtání naprosté ticho. Bylo mi jich trochu líto.

Protože jsem vyjel bez přípravy, rozhodl jsem se fotit Srpkovou mlhovinu, kterou ještě nemám, a která je snadno k nalezení a není třeba vymýšlet složitou kompozici. Času v létě není nazbyt, opravdová tma je sotva tři hodiny.

Focení proběhlo bez zvláštních příhod a v pohodě. O půl třetí začala obloha světlat, tak jsem se sbalil a se dvěma a půl hodinami expozice jsem se vydal domů.

Snímek se celkem povedl, 16ti minutové subexpozice pěkně zobrazily slabé mlhoviny v pozadí, které pokrývají celé souhvězdí Labutě a které dávají snímku celkový červený nádech. Mlhovina leží na pozadí Mléčné dráhy, tomu odpovídá počet hvězd v pozadí.

Foceno: 6.7. 2011
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:10 x 16 minut
Podmínky:Jasno, slabý vítr
Místo:Džbánice, farma Karolín
Zpracování:PixInsight 1.7

Zpět na hlavní stránku