ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilKometa Garradd a kulová hvězdokupa M 71

Dlouhoperiodická kometa C/2009 P1 Garradd je v létě 2011 nejvýraznější a nejlépe pozorovatelnou kometou severní oblohy. Kromě toho, že je poměrně jasná (byť stále okem nepozorovatelná), nachází se ve velice výhodné poloze v souhvězdí Šípu. To je v létě pozorovatelné většinu noci a před půlnocí je stále vysoko na obloze.

Tato kometa navíc na své cestě vytváří jedinečné kompozice s jinými objekty. V noci z 26. na 27. srpna se přiblížila ke kulové hvězdokupě M 71 na méně než průměr úplňku.


Údaje o objektuPřechod komety Garradd kolem M 71 jsem si (pokud bude jasno) nemohl nechat ujít. Jasno bylo, i když hrozný vítr a teplota v osm večer kolem 29 stupňů (v noci klesla na 22). Jeli jsme s kolegou jako obvykle k prasečáku u Džbánic.

Noc začala velice slibně. Přes vítr a horko byla obloha aspoň ze začátku krásně jasná, Mléčná dráha jen svítila. Proti větru jsme se schovali za jakési betonové skruže, které u prasečáku stojí. Montáž perfektně ustavená na první pokus, taky zaostřeno bylo prakticky hned.

Pak ovšem začaly problémy. Adaptér autopointeru odmítal pohybovat s RA osou v jednom směru. Rychlou vizuální kontrolou jsem žádný uvolněný kabel nebo kontakt nezjistil, tak mi nezbylo než se po letech zase jednou vrátit k ruční pointaci (podle obrazu z pointační kamery na notebooku)

Druhou lapálií byly slabé baterky ve spoušti foťáku - spoušť fungovala a na displeji nebylo prakticky nic vidět, takže jsem vše musel nastavovat poslepu. Normálně bych to asi už vzdal, ale jedinečnost úkazu mě přiměla zůstat.

Po asi třech hodinách jsem měl ručního pointování dost, sbalili jsme a odjeli domů. Výsledný snímek je lepší, než bych za daných okolností čekal, i když hvězdy jsou ve srovnání s automatickou pointací větší. Obrázek je kompletně zpracovaný v PixInsight 1.7, kometa a hvězdy sesazené zvlášť.

Foceno: 26.8. 2011
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Manuální, OAG MiniTracker, webkamera
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:32 x 240s
Podmínky:Jasno, teplo, silný vítr
Místo:Džbánice, farma Karolín
Zpracování:PixInsight 1.7

Zpět na hlavní stránku