ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilKometa C/2009 P1 Garradd

Kometa Garradd byla na obloze dobře viditelná malými dalekohledy už od léta 2011, kdy jsem fotil její přiblížení ke kulové hvězdokupě M71. Na jaře 2012 se opět dostala vysoko na severní oblohu a je pozorovatelná prakticky celou noc.


Údaje o objektuV březnu 2012 se hodně oteplilo a vyjasnilo - bylo tedy jasné, že pojedu fotit, jen jsem nevěděl co. Na březnové obloze jsou k vidění hlavně galaxie, mlhovin a hvězdokup je tam pomálu. Pak jsem si vzpomněl na kometu Garradd, která od léta přicestovala do souhvězdí Velké medvědice a bylo rozhodnuto.

První výjezd jsem podnikl už v sobotu 17. března, ale kolem desáté se lehce zatáhlo a z focení nebylo nic. V pondělí 19. už proběhlo vše za příznivého počasí. Po nějakém laborování jsem vybral expoziční dobu 5 minut jako rozumný kompromis mezi naexponováním slabých částí ohonu a rozmazáním komety vlastním pohybem (za 5 minut asi 2.5 pixelu).

Zpracování mi trvalo s přestávkami celých 14 dní, než se mi podařilo dobře oddělit kometu od hvězd (je třeba je zpracovat odděleně a pak složit, jinak jsou rozmazané hvězdy nebo kometa).

Foceno: 19.3. 2012
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:48 x 5 minut, ISO 800
Podmínky:Jasno, bezvětří
Místo:Džbánice, farma Karolín
Zpracování:PixInsight 1.7.5

Zpět na hlavní stránku