ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilOkolí hvězdy Alnitak

Snad nejfotogeničtější místo severní oblohy, skupina mlhovin v okolí hvězdy Alnitak v souhvězdí Orion. Alnitak (Zéta Orioni) je levá hvězda Orionova pásu a nejjasnější hvězda na snímcích. V její těsné blízkosti je mlhovina NGC 2024, někdy zvaná Plamen (Flaming Nebula). Dále pak slabší a rozsáhlejší emisní mlhovina IC 434, na kterou se promítá nejslavnější temná mlhovina B 33, známá jako Koňská hlava.

V dalekohledu se mi ani s mlhovinovým filtrem nepodařilo uvidět zhola nic - není divu, oko je na čáru H-alfa poměrně málo citlivé a navíc vizuálně velice ruší zářící Alnitak.

Kromě výše popsaných mlhovin jsou malé reflexní mlhoviny kolem většiny jasných hvězd v okolí. Celá oblast je navíc ponořena do řídkých oblaků mezihvězdného vodíku, který vynikne jen na dlouhých expozicích v čáře H-alfa.


Údaje o objektuPo delší době ve stylu "zataženo, úplněk nebo nemám čas" jsem se konečně zase dostal s dalekohledem pod oblohu. Dalekohled mezitím prodělal menší tuning - po čtyřech letech jsem vyčistil primární zrcadlo, zaclonil jsem jeho okraj a packy, které jej drží a vylepil jsem vnitřek dalekohledu černou sametovou fólií. Od toho jsem si sliboval především zlepšení kresby a omezení "chlupatosti" jasnějších hvězd.

Další změnou bylo použití pointačního programu PHD Guiding místo starého programu od Martina Myslivce. PHD Guiding umí pointovat se subpixelovou přesností, což mi u starého programu dost chybělo. PHD Guiding jsem propojil s montáží pomocí původního Martinova adaptéru na paralelní port, ke kterému jsem si napsal ASCOM driver.

Váhal jsem mezi Plejádami a regionem Alnitaku - oboje jsem naposled fotil před dvěma lety na film. Nakonec jsem se rozhodl pro Alnitak protože je níž nad obzorem - tím odpadlo přeložení montáže a taky mi do dalekohledu nepadalo tolik námrazy.

Bylo kolem -13 stupňů a akumulátor foťáku vydržel zhruba tři hodiny (16 expozic). Vyměnil jsem ho s úmyslem nafotit víc, ale promrzlému notebooku vypadlo podsvícení displeje, takže jsem nemohl znovu pustit pointaci. Protože Orion už se stejně pomalu dostával na světlejší část oblohy, focení jsem nakonec raději zabalil.

Snímek mi udělal radost - PHD Guiding pointuje perfektně, kresba dalekohledu se rovněž výrazně zlepšila. Rovněž fotoaparát v mraze šumí mnohem méně než v létě. Pro zajímavost vkládám odkaz na verzi v plném rozlišení.

Foceno: 30.12. 2008
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:16 x 640s (dark, flat, bias)
Podmínky:Jasno, slabý vítr, mráz
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.2.1, PixInsight LE, GIMP


V prosinci jsem se pokusil o další snímky oblasti Alnitaku, tentokrát bez filtru. Vzhledem k tomu, že pozadí bylo dost přesvětlené a mlhoviny byly na snímku vidět jen slabě, zkusil jsem červený kanál výsledku nahradit červeným kanálem předchozí, filtrované expozice. Snímek díky tomu vypadá barevně přirozeněji než čistá filtrovaná expozice.

Foceno: 26.12. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:2 x 40 minut (bez filtru) + 2 x 45 minut (s filtrem)
Podmínky:Jasno
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:astFilm, Pixinsigt LE, Photoshop


Kromě mlhoviny M42 jsem v říjnu nad ránem zkusil poprvé vyfotit i region Alnitaku. Obě expozice byly foceny přes Lumicon DeepSky filtr, který velice účinně odstranil jas pozadí - expozice by se mohly klidně natáhnout přes hodinu, což mám příště v plánu. I tak mě výsledek příjemně překvapil.

Červená barva pozadí je spíše část světelného znečištění propuštěného filtrem než záření řídkých oblastí mezihvězdného vodíku. Jejich zachycení by vyžadovalo podstatně temnější oblohu a delší expozici.

Foceno: 17.10. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:2 x 45 minut
Podmínky:Jasno, okolo novu, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:eLynx, PixInsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku