ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilIC 5146 - Kokon

Rozměrově poměrně malá, ale pěkná mlhovina, ležící v rovině Mléčné dráhy v souhvězdí Labutě a na snímku je prakticky utopena ve přeplněném hvězdném poli. Emisní mlhovina, zvaná česky Kokon nebo Zámotek leží na pozadí temné mlhoviny B 168, která jako se jako "chobot" táhne dál a zakrývá část hvězd v pozadí.

Mlhovinu se mi v dalekohledu okem uvidět nepodařilo, pouze temnou mlhovinu v pozadí jako zřetelný deficit hvězd.


Údaje o objektuPo třech letech, s novým vybavením a spoustou nových zkušeností jsem znovu zkusil vyfotit mlhovinu Kokon. Po příjezdu na místo mě nemile překvapil silný vítr (podle předpovědi slabý proměnlivý). Naštěstí na svém stanovišti v Hlíně je řada keřů, za kterými se dá proti větru z většiny směrů schovat.

Narozdíl od minula mi nedalo velkou práci mlhovinu najít, přece jen tři roky praxe se poznají. Měl jsem velké dilema jestli fotit s filtrem nebo bez. Nakonec jsem fotil bez filtru osmiminutovými expozicemi - možná by byl filtr lepší, obloha nebyla úplně nejlepší. Zato mám na snímku pěkné nezkreslené barvy hvězd, kterých je v téhle oblasti opravdu požehnaně.

Kolem druhé v noci se dalekohled zarazil o stativ a musel jsem přeložit montáž. Měl jsem to hotové asi za půl hodiny, hnul jsem si při tom ale s ostřením, tak jsem ještě doostřoval. Kolem třetí jsem začal znovu fotit a do čtyř, kdy začala obloha světlat jsem nafotil celkem dvacet použitelných snímků. S výsledkem jsem spokojený, snímek nepotřeboval skoro žádné speciální úpravy, jen zatahání za histogram a lehké zvýšení sytosti.

Foceno: 19.8. 2009
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:20 x 480s, ISO 800
Podmínky:Jasno, silnější vítr
Místo:Hlína, Rajhradská pahorkatina
Zpracování:DeepSkyStacker 3.2.1, PixInsight LE, GIMP


Snímek vznikl zpracováním jen jednoho negativu, proto je poměrně dost zašumněný. Mlhovinu jsem fotil třikrát, bohužel v jenom případě nebylo dobře zaostřeno a v druhém jsem zapomněl přeložit dalekohled, takže se mi během expozice zasekl za stativ - výsledkem byl slušivý ohon pro každou jasnější hvězdu.

Mlhovina mi zůstane v paměti taky proto, jakou práci mi dalo ji najít. Protože nemám naváděnou montáž, a protože v dalekohledu vidět není, musel jsem ji hledat podle vzoru hvězd z atlasu. To je v rovině Mléčné dráhy skutečné peklo. Mlhovinu jsem fotil během dvou různých nocí a pokaždé mi zabralo skoro čtyřicet minut střídavého koukání do atlasu a do dalekohledu a popojíždění sem a tam, než jsem si byl jakž takž jist, že mířím správným směrem. Temná mlhovina v pozadí naštěstí jakž takž vidět je.

Foceno: 24.9. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:1 x 45 minut
Podmínky:Jasno, okolo novu, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:PixInsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku