ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilNGC 1499 - California

Rozsáhlá, poměrně slabá emisní mlhovina v souhvězdí Persea, pojmenovaná podle svého tvaru, připomínajícího obrys státu Kalifornie. Přestože je velmi obtížné (s mým dalekohledem prakticky nemožné) ji pozorovat vizuálně, dá se poměrně snadno najít podle vzoru hvězd, v blízkosti jasné hvězdy Menkib (Ksí Persei).

Pro své úhlové rozměry je vhodnější pro focení kratším ohniskem, pokud možno v nadhlavníku a při co nejtemnější obloze. Použití filtru, který odstraní světelné znečištění lze víc než doporučit.


Údaje o objektuMlhovinu jsem fotil dvakrát, expozicemi dlouhými hodinu a čtvrt. Bohužel vyšel jen jeden snímek, na druhém není prakticky nic, zřejmě kvůli námraze, kterí se během expozice vytvořila na sekundárním zrcátku a na filtru - asi spíš ten filtr, protože autopointer problémy neměl.

Kvůli své velikosti by byla mlhovina vhodnější pro Rubinar, ale na ten nejsem schopen připojit DeepSky filtr, proto jsem se rozhodl udělat radši středovku přes Newton.

Navzdory délce expozice filtr zapracoval perfektně, snímek je prakticky neupravovaný, pouze jsem trochu zesvětlit tmavší místa. Snímek nemá upravenou vinětaci, netroufl jsem si odečíst červené pozadí od červené mlhoviny, těžko říct co je co.

Foceno: 17.10. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:1 x 75 minut
Podmínky:Jasno, okolo novu, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:PixInsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku