ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilNGC 6992 - Řasová mlhovina

Známý komplex mlhovin v Labuti, materiál odvržený při výbuchu supernovy. Mlhovina se skládá z několika oddělených oblouků, které na obloze tvoří rozsáhlý kruh (zbytky rázové vlny supernovy). Mlhoviny mají krásnou vláknitou strukturu. Na její zachycení je potřeba perfektní zaostření a dobrý seeing.

Nejjasnější částí mlhoviny je tzv. východní oblouk. Je bez problémů viditelný v mém dalekohledu, při použití mlhovinového filtru krásně vystupuje jeho struktura. Zatímco jednotlivé části mlhoviny jsou pro ohnisko 1000mm tak akorát, na celý komplex mlhovin je potřeba ohnisko podstatně kratší.


Údaje o objektuPo pěti letech jsem se vrátil k východnímu oblouku řasové mlhoviny, který jsem zatím měl nafocený (navzdory tomu co jsem si myslel dřív) dost mizerně. Měl jsem to v plánu už loni o dovolené, ale ta tehdy propršela a z plánů sešlo.

Letos byl naopak srpen krásný a ve focení mi bránil spíš nedostatek času. V neděli 19. se ale udělalo tak krásně, že by byl hřích nejet. Podruhé jsem fotil v nové lokalitě kterou mi poradil kamarád z práce (a který se taky zúčastnil) - místo zvané U Trojice, na kraji vojenského prostoru v Drahanské vrchovině - několik kilometrů severně od Rychtářova. Narozdíl od prasečáku ve Džbánicích je tam ticho a voní tam les.

Noc byla opravdu nádherná, bezvětří, kolem osmnácti stupňů, sem tam perseida. Příprava proběhla bez problémů a v jedenáct jsem začal exponovat. Šel jsem spát a sestavu nechal fotit asi do čtvrt na čtyři, kdy jsem se sbalil a jel domů.

Kalibraci, integraci i zpracování jsem dělal kompletně ve vynikajícím programu PixInsight. Když porovnám výsledek s předchozí fotkou (která je na tom co do počtu a délky expozic podobně), je vidět že právě zpracování má lví podíl na lepším výsledku.

Protože fotka se opravdu povedla, přikládám i link na plné rozlišení.

Foceno: 19.8. 2012
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:23 x 640s
Podmínky:Jasno, teplo, bezvětří
Místo:U Trojice, Drahanská vrchovina
Zpracování:PixInsight 1.7


První opravdu slušný snímek této mlhoviny, pořízený v rámci testování nově seřízené montáže. Vlákna mlhoviny sice nejsou prokreslená tak, jak by mohla být - přece jen, byla tropická noc a seeing nebyl nic moc, ale i tak je pokrok proti předchozím snímkům evidentní. Poprvé jsem zkoušel tak dlouhou expozici a snímku to rozhodně prospělo - je vidět, že objekt je potřeba pořádně proexponovat.

Foceno: 15.8. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:18 x 10 min, ISO 800 (25 x dark, flat, bias)
Podmínky:Jasno, okolo novu, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:DeepSkyStacker 2.6.3, Photoshop


Po focení galaxie M 101 mi ještě bylo líto skončit, tak jsem před rozedněním "střelil" ještě rychle pár expozic východního oblouku Řasové mlhoviny v Labuti, bez nějakých ambicí ohledně kompozice apod. Po třech expozicích už obloha zesvětlala natolik, že jsem sbalil fidlátka a šel spát.

Snímek uvádím spíš jako příklad toho, jak užitečné je větší množství expozic - úroveň šumu ve snímku je velice vysoká, i přes odšumění programem Noise Ninja a zmenšení obrázku. K Řasové mlhovině se letos v létě ještě určitě vrátím, takže aspoň bude vidět rozdíl v kvalitě.

Foceno: 20.5. 2007
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Fotoaparát:Canon EOS 300D (nemodifikovaný)
Expozice:3 x 320s, ISO 800 (dark 20x, bias, flat)
Podmínky:Jasno, slabý opar, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:DeepSkyStacker 2.6.2, PixInsight LE, Photoshop


Můj první pokus o východní oblouk. Snímek není zrovna nejpovedenější, není přesně zaostřený a trošku mi ujela pointace. Na další pokus si budu muset počkat do příštího léta.

Ten den, kdy jsem to fotil nevypadalo počasí moc slibně, odpoledne byl silný opar. Proto jsem s sebou ani nebral notebook, očekával jsem, že večer stejně pojedu domů. Kolem jedenácté se ale nádherně vyčasilo, takže jsem fotil, pointoval manuálně a nadával si do pitomců, kteří mají autoguider a nechají ho doma.

Snímek je kombinací filtrované a nefiltrované expozice, přičemž barevná složka je z nefiltrovaného a jasová z filtrovaného snímku (filtrovaný je čistě červený).

Foceno: 3.7. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Manuální, OAG MiniTracker, Vixen 12.5mm + 2 x Barlow
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:1 x 35 minut (bez filtru) + 1 x 60 minut (s filtrem)
Podmínky:Jasno, krátce po novu, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:Picture Window, PixInsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku