ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilNGC 7000 - Severní Amerika

Asi nejznámější exemplář z komplexu emisních mlhovin v souhvězdí Labutě. Rozsáhlá emisní mlhovina, svým tvarem až neuvěřitelně připomíná severoamerický kontinent. Najít ji můžeme nedaleko nejjasnější hvězdy Labutě - Denebu. V těsné blízkosti je slabší emisní mlhovina IC 5070, známá jako Pelikán (s trochou snahy opravdu připomíná torzo pelikána).

Jde o poměrně velký objekt, na kinofilm se s půlmetrovým ohniskem vejde tak tak. Je proto potřeba dát si pozor na kompozici (aby mlhovina nebyla "uříznutá"), nebo použít kratší ohnisko. S dlouhým ohniskem je zase možné pořizovat krásné "detaily" mlhoviny.


Údaje o objektuPo třech letech jsem se vrátil k Severní Americe, tentokrát s digitálním foťákem modifikovaným tak, aby byl citlivý na červené H-alfa mlhoviny. Jako optiku jsem použil svůj hlavní dalekohled s metrovým ohniskem, nebylo tudíž možné mlhovinu zachytit celou. Vybral jsem si proto její nejzřetelnější část, tzn. oblast "Mexického zálivu".

Fotil jsem zase jednou u rodičů na Veselíčku, kde jsme byli na návštěvě. Noc vypadala všelijak, občas přecházely pásy vysoké oblačnosti, proto jsem se nechtěl tahat s dalekohledem bůhví jak daleko na zahradu a fotil jsem přímo na dvoře. Pouliční lampu jsem zastínil dekou přes štafle a použil jsem filtr.

Desetiminutové expozice byly tak akorát. Musel jsem jich bohužel asi třetinu vyhodit kvůli oblačnosti, zbylo čtrnáct. Díky tomu a taky díky vysoké teplotě (skoro 20 stupňů) je snímek hodně zašuměný - hlavně pokud se srovná třeba se zimním snímkem oblasti Alnitaku, focené při -15. Ale i tak se mi líbí a rozdíl oproti starým pokusům na film je více než zřejmý.

Foceno: 21.7. 2009
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5 + MPCC, Lumicon DeepSky filtr
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:OAG MiniTracker, webkamera, PHDGuiding
Fotoaparát:Canon EOS 300Da
Expozice:14 x 640s
Podmínky:Jasno, bezvětří, zbytky vysoké oblačnost
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:DeepSkyStacker 3.1.2, PixInsight LE, GIMP


Opět jeden ze série ne úplně povedených snímků z léta 2006. Problém je hlavně v zaostření, jinak mlhoviny jsou naexponovány docela pěkně. Kompozice byla poměrně snadná, protože v zorném poli je několik jasných hvězd, které jsou bez problémů vidět i na matnici fotoaparátu.

Výsledný snímek je složený ze dvou expozic, vytažení mlhovin bylo provedeno převážně operací PIP (power of inversed pixels).

Foceno: 18.7. 2006
Optika:Rubinar 500, f/5.6
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, Newton 1000 f/5
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:2 x 40 minut
Podmínky:Jasno, krátce po novu, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:Picture Window, PixInsigt LE, Photoshop


Snímek z dob mých začátků. Jeden z mých prvních povedených snímků, focený přes teleobjektiv na dalekohledu, ještě na staré montáži HEQ-5.
Foceno: 12.8. 2005
Optika:Tessar 200, f/3.5
Montáž:HEQ-5
Pointace:Manuální, Newton 1000 f/5, Vixen 12.5mm + 2 x Barlow
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:1 x 30 minut
Podmínky:Jasno
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:PictureWindow, PixInsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku