ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilDvojitá hvězdokupa v Perseovi

Známá a oblíbená hvězdokupa v souhvězdí Persea, která se bůhví proč nedostala do Messierova katalogu. Bez problémů viditelná prostým okem jako mlhavý obláček v "horní" části souhvězdí. Bývá označována písmeny X (chí) a h. V obou hvězdokupách je řada nápadných oranžových hvězd - jde o staré hvězdy ve stádiu rudého obra.

Jeden z mála objektů, který je (dle mého názoru) hezčí v dalekohledu než na fotce - fotografii chybí krásný třpyt stovek hvězd, který nejlépe vynikne ve světelném dalekohledu s širokoúhlým okulárem. Poměrně snadný objekt pro focení, i na film stačí pár minut expozice. Delší expozice spíše škodí, protože obrazy hvězd začínají splývat.

V podstatě povinný objekt pro každého začínajícího astrofotografa - pěkně se na něm ukáže zaostření i přesnost pointace, přitom stačí krátká expozice na libovolný film nebo neupravenou DSLR.


Údaje o objektuKombinace dvou desetiminutových expozic. Ke snímku není moc co dodat, je pěkně zaostřený i pointovaný, ruší jen zřetelná koma dalkohledu. Koma korektor bude jedna z mých plánovaných prvních investic.

Foceno: 24.9. 2006
Optika:SkyWatcher Newton 1000, f/5
Montáž:EQ-6 SynTrek
Pointace:Autopointer z webkamery, výroba Martin Myslivec, OAG MiniTracker
Film:Fuji Provia RHP III
Expozice:2 x 10 minut
Podmínky:Jasno, okolo novu, bezvětří
Místo:Veselíčko, okres Přerov
Zpracování:eLynx, PixInsigt LE, Photoshop

Zpět na hlavní stránku