ASTROFOTOGRAFIE

Zbyněk VraštilÚvod aneb co to vlastně obnáší

Skoro každý už někdy viděl nádherné barevné obrázky mlhovin a galaxií z Hubblova kosmického dalekohledu nebo z velkých pozemních teleskopů, vybavených systémy adaptivní optiky. Tyto fotografie jsou natolik známé a zažité, že pro mnohého laika je první pohled do většího dalekohledu zklamáním, protože vidí přinejlepším nevýrazné šedé šmouhy různých tvarů, bez sebemenšího náznaku barev.

Astronom amatér, který se o vesmír zajímá již od dětství, naopak neočekává žádné zázraky. Místo toho je nadšen tím, že danou galaxii, mlhovinu či hvězdokupu vidí na vlastní oči. A jak nabývá zkušeností, je fascinován tím, co všechno dokáže na obloze najít a uvidět, když se vydaří pozorovací podmínky.

Někomu to stačí, někoho to časem omrzí, někoho to třeba přivede k práci na hvězdárně. Velké části amatérů začne ale časem vrtat hlavou, jestli by přece jen nemohli nějakou tu fotku pořídít. Důvody jsou různé. Někdo se věnuje "běžné" denní fotografii a rád by oba koníčky spojil. Může to být potřeba se o své zážitky podělit i s lidmi, kteří nejsou ochotní trávit mrazivé noci koukáním do okuláru, prostě se pochlubit nebo zaznamenat vzácný nebeský úkaz. Může to být určité omrzení pozorováním a snaha získat ze svého dalekohledu víc, než co je vidět pouhým okem. A nebo zjištění, že šikovní amatéři dokážou s dostupným vybavením pořídit fotografie, které si svojí krásou nezadají s profesionálními snímky, a zvědavost, jestli "bych to nedokázal taky". Pravděpodobně to bude i víc důvodů naráz.

Tyto stránky jsou určeny právě těm, kteří by se o astrofotografii rádi pokusili a nevědí jak začít, popřípadě těm, kteří už nějaké pokusy mají za sebou a hledají osvědčené postupy a techniky. Typický čtenář, který by z informací zde uvedených měl mít prospěch, je astronom amatér, který vlastní dalekohled na paralaktické montáži a který už má nějaké zkušenosti s pozorováním. Tzn. umí s dalekohledem i montáží zacházet, dokáže se orientovat na obloze.

Tyto stránky se věnují převážně fotografování tzv. deep-sky objektů, tedy mlhovin, hvězdokup a galaxií, které vyžadují dlouhé expozice, byť řada informací je použitelná obecně. Pro ty, které zajímá fotografie jasných objektů sluneční soustavy doporučuji výborné stránky Martina Myslivce, které (kromě skvělých snímků) obsahují velké množství informací o astronomické fotografii a potřebném vybavení obecně. Tyto stránky se věnují i astrofotografii deep-sky objektů, především však fotografii na klasický film, což už je však v dnešní době spíše vyjímka. Další vynikající (a "živý") zdroj informací je české astronomické fórum, které má i sekci Astrofotografie.


Co tedy astrofotografie vlastně obnáší? Bude to znít jako fráze, ale především spoustu trpělivosti. Ta je v případě astrofotografie potřeba více než cokoliv jiného. Slušným astrofotografem se člověk nestane ani přes noc, ani za měsíc a často ani za rok. Je potřeba začít pomalu a od základů - pokud se hned na začátku vrhnete na fotografování v primárním ohnisku velkého dalekohledu, tak toho nejspíš brzy znechuceni necháte. Naopak i začátečník dokáže po pár pokusech pořídit krásné širokoúhlé snímky souhvězdí nebo úseků mléčné dráhy.

Pokud vás astrofotografie chytne, další věc, kterou budete potřebovat jsou (proč to zastírat) peníze. Při astrofotografii jsou nároky na kvalitu techniky podstatně vyšší, než při obyčejném pozorování. To je další věc, proč je lepší postupovat pomalu a od základů - postupem času budete zjišťovat co vám chybí a postupně si to dokupovat - nebude to tak bolet a pokud zjistíte, že vás to přestalo bavit, nebo že jste dosáhli hranice svých možností, nebude vás to stát tolik, jako kdybyste si všechno koupili najednou.

Předchozím odstavcem bych vás nerad odradil - uspokojení nad povedenou fotkou je tím větší, čím větší jse jí věnovali úsilí. A když se vám na monitoru vyloupne krásná barevná mlhovina, kterou jste okem sotva tušili, tak víte, že vaše bezesné noci nebyly nadarmo. Pokud jsem vás tedy neodradil, vítejte do fascinujícího světa amatérské astrofotografie a pokračujte čtením dalších kapitol.


Zpět na hlavní stránku